Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaDiğerSağlıkVücudumuzdaki En Ağır Organ Hangisidir?

Vücudumuzdaki En Ağır Organ Hangisidir?

Vücudumuzdaki en ağır hangisidir hiç düşündünüz mü? Organlarımızın ağırlıkları ne kadar? En ağır iç organ hangisidir? İnsan vücudunun en hafif organı hangisidir? Deri bir organ mıdır? Bu gibi sorularınızın yanıtlarını bulabileceğiniz rehberimiz sizlerle.

 

 

Sırasıyla en ağır organdan başlayarak en hafif organa doğru ilerleyelim..

 

 

1. Deri: 4.535 gram

Tahmin ettiniz mi biliyoruz fakat, işte vücudumuzun tüm bölgesini kaplayan derimiz vücudumuzun en ağır organıdır. Ve evet deri bir organdır. Vücudumuzun ısısını ve su dengesini korur, bir çok zararlı maddelerin vücudumuzdan ter yoluyla atılmasını sağlar. Vücudumuzun kalkanıdır.

 

 

2. Karaciğer: 1.560 gram

Vücudumuzun sindirimi için gerekli enzimleri üretmeye ve protein sentezi,  detoksifikasyon üretimleri de dahil bir çok işlevsel özelliğe sahiptir.

 

3. Beyin: 1.500 gram

Vücudumuzun ana sistemi olan beyin, sinir sisteminin merkezidir ve düşünme vb. işlevlere sahiptir.

 

 

4. Akciğer: 1.300 gram

Vücudumuzun temel solunum organı olan akciğerler, toplardamarlarla gelen kirli kanları yeniler. Ayrıca sesimizin oluşumununda da etkili görevdedir.

5. Kalp: 300 gram

Vücudumuzun temel kan pompalama görevini üstelenen kalp, metabolizma faaliyetleri sonucunda oluşan atık maddeleri de vücuttan uzaklaştırmakla yükümlü, vücut ısınının düzenlenmesinde etkili, asit ve baz dengesinin korunmasında etkili, hormonlar ve enzimlerin vücutta gerekli bölgelere taşınmasında ana temel rol oynamaktadır.

6. Böbrek: 260 gram
Vücudumuzda ki atıkları kandan süzerek onları su ile birlikte idrar yoluyla dışarı atar.
7. Dalak: 175 gram
Vücudumuzun kan filtresidir. Kırmızı kan hücrelerini çıkarır ve hemorajik şok durumunda değerli olacak kan rezervini tutar ve demiri geri dönüştürür. Ömrünü doldurmuş kırmızı kan hücrelerini ortadan kaldırarak içlerindeki demiri yeniden kullanır hale getirir.
8. Pankreas: 70 gram

Vücudumuzun sindirimi için gerekli bütün enzimleri duodenuma aktararak, kan şekerimizin düzenlenmesi için gerekli hormonları üretir.

 

 

9. Troid: 20 gram

Troid bezleri vücuttaki bir çok fonksiyonun düzenli işlemesini sağlayan ve hormonların üretiminden sorumlu organdır.

 

 

 

 

Dağlardan gelen şifa: Kekik suyunun faydaları neler?

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?