Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaDiğerTeknolojiVMware ESX Server Hakkında Geniş Rehber

VMware ESX Server Hakkında Geniş Rehber

VMware ESX, sunucu sanallaştırma alanında en çok tercih edilen eserlerden biri olarak piyasaya ve teknolojiye öncülük etmektedir. 2010 yılı prestiji ile piyasada bulunan şimdiki 4.1 sürümü ile sunucu sanallaştırma alanında meselesiz tahliller sunmaktadır.
Sunucu sanallaştırma alanında VMware ESX’in tercih edilmesi kolay idare, çok büyük yapılar için uygunluğu üzere sebeplere dayanır. Kolay idarenin art planında ise teknik manadaki sadeliği yatar.

ESX Server ile sanallaştırma mimarisinde kullanılan monolithic yapı, Microsoft’un sanallaştırma platformu olan Hyper-V’den çok daha kolay ve daha anlaşılabilir durumdadır. Bu karmaşık olmayan yapı VMware ESX’in tıpkı vakitte meselesiz ve süratli çalışmasını da sağlar.

 

VMware ESX Server’ın Heyetimi ve Yapılandırılması
VMware ESX Server heyetim esnasında işlemci, disk ve network kartı olarak belli donanımların uyumluluk listesinde olmasını mecburî kılar. Bu zorlamanın art planında ise Linux çekirdeği üzerinde çalışan özelleştirilmiş bir yapısı olması bulunur. VMware Esx Server suramı gerçekleştirilecek olan fizikî sunucuda;

Sanallaştırma takviyeli bir işlemci ve uyumlu bir anakart
Esx tarafından tanınan bir disk denetim ünitesi (Array controller)
Esx tarafından tanınan en az bir network kartı olmak zorundadır.
ESX server konseyimi için donanım uyumluluk listesine http://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php adresinden ulaşılabilir. Bu web sayfasında mevcut donanımınızın uyumluluğu denetim edilebilir yada uyumlu donanımların listesi içerisinden seçim yapılabilir.

ESX Server kurulumundan evvel gerekli disk ayarları yapılandırılıp, BIOS üzerinden sanallaştırma takviyesi faal edilmek zorundadır. Bu kademeler problemsiz bir biçimde tamamlandığı takdirde suram süreçleri başlayabilir.

ESX konseyimi için istenirse USB disk istenirse DVD kullanılabilir.

 

Hal 1.2: Esx Heyetim Seçenekleri

Kurulum süreçlerine başlangıç için görsel arayüz, komut arayüzü yada otomatikleştirilmiş (scripted) suram seçeneklerinden uygun olanı ile başlanır. Birinci sefer heyetim yapılıyorsa tavsiye edilen görsel arayüz üzerinden hakikat şecenekler ile devam etmektir.

Lisans Mukavelesinin akabinde suram esnasında ve sonrasında Linux komut satırı üzerinden idare için kullanılacak olan klavye lisanı seçilir.

 

Form 1.3: Klavye Lisan Seçim Ekranı

Vmware Esx Server özelleştirilmiş bir Linux sürümü olduğu için kurulacağı donanım için kendine ilişkin driverları içinde barındırır. Lakin özelleştirilmiş bir şoför mevcutsa ve kullanma muhtaçlığı var ise Install Custom Driver seceneği ile eklenmesi mümkündür. Dikkat edilmesi gereken tek mevzu ise VMware Esx standart bir linux değildir, özelleştirilmiş bir sürümdür bu sebeple rastgele bir Linux şoförü eklenmesi sistemin çalışmamasına yol açabilir. Eklenecek şoförler tekrar Esx için yazılmış özelleştirilimiş şoförler olmalıdır.

 

Biçim 1.4: Özelleştirilmiş Şoför Ekleme Ekranı

Secilen şoförlerin heyetimi akabinde ESX Server’ın lisanslama seçeneği gelmektedir. Satın aldığınız sürüme ilişkin lisans numaralarını girilebilir yada lisans numaralarını daha sonra girerek 60 günlük deneme sürümünü etkinleştirilebilir.60 gün sonunda lisanslama süreçleri vCenter üzerinden merkezi olarak yada vSphere Client üzerinden ESX Server’a bağlanarak görsel arayüz yardımı ile gerçekleştirilebilir.

 

Şekil1.5: ESX Server Lisans Seçim Ekranı

Lisanslama seçenekleri sonrasında ESX Server’ın kullanacağı network kartı seçilir, VMware tarafından yayınlanmış uyumluluk listesinde yer alan donanımlardan biri mevcut değilse suram bu etapta yarım kalacaktır.

Seçilen network kartı kurulumdan sonra vSphere Client aracılığı ile değiştirilebilir yada yeni network kartları kullanım için tahsis edilebilir. Seçilen network kartları sanal makinelerin network ile bağlantısını ve ESX Server’ın network ile bağlantısını sağlar, ayrıyeten vMotion üzere ileri teknolojilerin kullanımı için de birebir network kartları kullanılmaktadır. Tavsiye edilen ise ESX Server’ın kullanımı için ve sanal makinelerin irtibatı için farklı network kartları tahsis etmektir. Tıpkı formda vMotion üzere teknolojiler için de farklı birer network kartı tahsis edilebilir.

Network kartı seçim ekranında, Esx sunucuların bağlı olduğu network üzerinde rastgele bir vlan yapılandırması var ise network kartı ile birlikte bağlı bulunduğu vlan da seçilmelidir.

Kurulum esnasında seçilen network kartı (vmnic0) için gerekli ip yapılandırması ve mevcut DNS üzerinden isim çözümlemesi için isimlendirme süreçleri otomatik olarak DHCP serverdan alınabilir yada el ile girilebilir. DNS üzerinden isim çözümleme süreçlerinin sıkıntısız çalışabilmesi için Host Name alanına Fully Qualified Host Name yazılmalıdır. Yapılan ayarların doğu olup olmadığı yada DHCP üzerinden alınan ayarların denetimi için Test these setting seçeneği kullanılabilir.

 

Biçim 1.6: Network Yapılandırma Ekranı

ESX Server’ın heyetim biçimi seçilirken ise kullanılacak disk yapılandırılması göz önünde bulundurulur. Mevcut fizikî server’ın diskleri kullanılacaksa yada SAN, ISCSI üzere network storage üniteleri üzerinden tek kesim LUN kullanılacaksa Standart Setup, network storage üniteleri içinde ileri düzey ayarlamalar için Advanced Setup seçim ekranı tercih edilir.

ESX Server kurulduğu fizikî donanım üzerinde disk olmadan da açılabilir ve problemsiz hizmet sunabilir. Network storage tahlilleri ile açılıp çalışabilen ESX Server tıpkı vakitte tüm depolama muhtaçlığı için de network storage eserlerini kullanabilir. Heyetim yapılacak disk seçildikten sonra vSphere Client ile mevcut depolama üniteleri (Datastore) eklenebilir yada değiştirilebilir.

 

Şekil 1.7: ESX Server Suram Seçenekleri Ekranı

Seçilen disk yada diskler üzerinde ESX Server suramı için gereken biçimlendirme ve bölümlendirme süreçleri otomatik olarak gerçekleşecektir. ESX Storage Device ekranında Details seçeneği ile heyetim için seçilen diskin detaylarını erişmek mümkündür.

 

Şekil 1.8: ESX Server Disk Secim Ekranı

Saat dilimi, bölge ve lisan ayarları yapıldıktan sonra ESX Server için yetkili kullanıcı şifresi belirlenir.

ESX Server linux çekirdeğini kullandığı için birinci yetkili kullanıcı “root” kullanıcısıdır. Bu kullanıcıya ilişkin oluşturulacak şifre en az 6 karakter uzunluğunda olmalıdır.

ESX Server idaresi için istenildiği takdirde root hesabından farklı olarak yeni hesaplar da açılabilir, her açılan hesap için belirlenecek olan şifre en az 6 karakter olmak zorundadır.

ESX Server, vCenter üzerinden yönetildiği takdirde yönetici kullanıcı ismi ve şifresi yalnızca vCenter Server’a ESX host eklenirken girilir sonraki idare adımlarında vCenter’ın heyeti olduğu Windows işletim sisteminin yetkili kullanıcısı ile giriş yapılır. vCenter Server’ın şurası olduğu Windows işletim sistemi bir domain üyesi ise Active Directory çapında yetkilendirme seçeneği de mevcuttur. Kullanıcı yetkilendirme süreçleri vCenter üzerinden yapılmaktadır.

Eğer ESX Server tek başına çalışıp vSphere Client vasıtası ile yönetilecekse her oturum açılışında bu ekranda belirlenen yetkili kullanıcı ile giriş yapılacaktır.

vSphere Client ile bağlanıldıktan sonra kullanıcı ayarları değiştirme ve yeni kullanıcı açma imkanı mevcuttur.

 

Şekil 1.9: ESX Server Yetkili Kullanıcı Belirleme Ekranı

Kullanıcı süreçleri akabinde gelen genel özet ekranında ayarlar son kere denetim edilmeli bir kusur mevcut ise geri dönülüp düzeltilmelidir. Son adımda ise heyetim gerçekleşecek ve evrakların kopyalanması tamamlandığında fizikî sunucu baştan başlatılarak ESX Server suram esnasında verilen IP üzerinden hizmet vermeye başlayacaktır.

 

Şekil 1.10: ESX Server Bileşenleri Suram Ekranı

Kurulum akabinde tekrar başlatılan ESX Server’ı yönetmek için ekranda görülen heyetim esnasında belirlenmiş Ip adresi ile yayın yapan web adresine gidilerek vSphere Client yazılımı indirilmelidir.

 

Şekil 1.11: ESX Server Ekran Görünümü

VMware vSphere Client
VMware vSphere Client, ESX Server üzerinden indirilebilen fiyatsız ve lisanslama gerektirmeyen bir idare yazılımıdır. VMware vSphere Client ile mevcut ESX Server’lar istenirse tek tek yönetilebilir istenirse de vCenter üzerinden mevcut tüm ESX Server’lar merkezi olarak yönetilebilir. Windows işletim sistemi üzerinden yapılandırılmış olan vCenter Server da tekrar tıpkı formda vSphere Client yazılımı ile yönetilebilir.

VMware vSphere Client programının heyetimi için Windows XP, Windows Vista, Windows 7 yada Microsoft Server 2003, Microsoft Server 2008 ve Microsoft Server 2008 R2 işletim sistemleri kullanılabilir. İşletim sistemi üzerinde yetkili bir kullanıcı tarafından suramı yapılan VMware vSphere Client programı ESX Server’ı yönetmek için kullanılacak temel programdır.

 

Şekil 2.1: VMware vSphere Client ile Oturum Açma

IP adresi yada ismi yazılan ESX Servere yetkili kullanıcı ile birinci oturum açılışında sertifika ile ilgili bir güvenlik ikaz metni karşılaşılır. ESX Server ile VMware vSphere Client ortasındaki ilişkinin kullandığı SSL sertifikasına ilişkin bu ikaz metni Ignore seçeneği ile geçilir.Uyarı sebebi ise ESX Server’ın kullandığı SSL sertifikasının Windows işletim sistemleri tarafından güvenilen sertifika otoriteleri listesinde bulunmamasından dolayıdır.

 

Şekil 2.2: VMware vSphere Client ile ESX Server Sertifika Uyarısı

Bağlantı sağlandığı takdirde VMware vSphere Client ile ESX Server’ın idaresine başlanır. VMware vSphere Client üzerinden sağlanan temas ile ESX Server üzerinde sanal makine oluşturma ve öbür sanal makine süreçleri, network ayarları, disk ayarları, lisanslama ve kullanıcı ayarları yapılabilir.

 

Şekil 2.3: vSphere Client ile ESX Server’ın Genel Durumu

Özet ekranında ise ESX Server’ın anlık durumu, çalışan sanal makine sayısı, kullanılan işlemci ve ram ölçüleri izlenir. Özet sayfası üzerinden düzenlenmiş disk alanlarına (Datastore) erişilebilir ve evrak kopyalama süreçleri yada disk içerisinde arama süreçleri yapılabilir.

 

 

 

Kaynak: vmware.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IObit Driver Booster 9 PRO FULL Sürüm

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?