Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaHaberlerUkraynalı kumandan Rus ordusunun en zayıf noktasını açıkladı

Ukraynalı kumandan Rus ordusunun en zayıf noktasını açıkladı

Ukrayna, Rusya’nın sekiz ay evvel başlayan işgalinden bu yana ABD ve öteki Batılı ülkelerden milyarlarca Dolar kıymetinde silah ve kaynağı almıştı. Son teknoloji silahların Rus ordusunun ilerleyişinde büyük kayıplara yol açtığı kayıtlara geçerken, Rus ordusunun direnişe karşı zayıf kalması gündeme gelmişti. Rus Donanması 151. Piyade Tugayının kendi komutaları tarafından Ukrayna güçlerinin topçu menzilinde tutularak zayiat vermesi Putin’e kadar gidecek bir askeri huzursuzluğun son örneğiydi.

Khorenko, podcast sunucusu Ryan Evans‘a anlattığı askeri tecrübelerde Rus ordusunun en zayıf noktasının altını çizdi. Özel kuvvetler kumandanı, “Rusya ile savaştığımızda, Rus kuvvetlerinin büyük bir çoğunluğunun geceleri operasyonları yürütmediğini görüyoruz. Biz de bu boşluktan yararlanmalıyız.” dedi. Fakat Khorenko, Ukrayna birliklerinin gece savaş yeteneklerini artırmak için Batı’dan gelen gece görüş aygıtları üzere ileri teknolojileri kullanabileceğini söyledi. Öte yandan Khorenko, “Geceleri nasıl daha verimli davranacağımızı öğrendikten sonra gece görüş aygıtları üzere gerekli tüm gereçlere gereksinimimiz var.” sözlerine yer verdi.

İNGİLİZ İSTİHBARAT RAPORLARI: SAVAŞ ALANINDA DURUM DEĞİŞİYOR

Deneyimli kumandan, savaşının başlangıcından bu yana, insansız hava araçlarının savaş alanında teknolojik olarak galip geldiklerini gördüklerinin de altını çizdi.

Son haftalarda, Moskova savaşta feci aksilikler yaşarken, yeni seferber edilen binlerce Rus asker alanına konuşlandırıldı. İngiltere istihbaratı, kış aylarına gelindikçe Savaş alanında durumun değişeceğine dair raporlar sundu. İngiltere Savunma Bakanlığı bünyesinde yayımlanan istihbarat raporunda, “Gündüz saatlerinde, sıcaklıkta ve hava durumundaki değişiklikler, savaşan askerler için eşsiz zorluklar sunacak.” tabirlerine yer verildi.

Ayrıca raporda, yaz mevsiminde 15 ila 16 saat olan gün ışığının günde dokuz saatin altına inmesiyle üstünlük durumunun Ukrayna tarafına geçtiğine dair telaffuzlara yer verildi.

HERSON’DAN GERİ ÇEKİLMENİN MÜNASEBETLER NE?

Rusya’daki askeri gözlemcilere nazaran çekilme kararının temel nedeni Herson’daki sivil halkın ilhakçı Ruslara boyun eğmemesi oldu. Partizan hareketi geçen müddet içinde sindirilemediği üzere yayılmaya devam etti.

İkinci değerli münasebet Dinyeper Irmağı üzerinde yer alan “Kahovsk” barajının yıkılması. Rus ordu kurmaylarına nazaran, Ukrayna güçlerinin barajı yıkma kararı alması durumunda daha alçak rakımda bulunan Herson kentinin büyük bir kısmı sular altında kalacaktı. Mümkün baraj senaryosu Rus ordusunun elini kolunu bağladı.

Çekilme kararının üçüncü münasebeti ise ırmağın kuzey yakasına mühimmat ve erzak sevk edilen yolların büyük ölçüde kesilmiş olması. Rus askeri uzmanların beyanları olarak kayıtlara geçmişti.

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?