Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaDiğerEkonomiTürk Lirası'nın değeri nisan ayında yüzde 6,1 yükseldi

Türk Lirası’nın değeri nisan ayında yüzde 6,1 yükseldi

Türk Lirası gerçek döviz kuru endeksi Nisan ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 6,1 üst geldi.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) tarafından yayımlanan bilgilere nazaran, gerçek efektif döviz kuru endeksi TÜFE bazında 57,05 puan olarak belirlendi.

 

TÜFE bazlı gerçek döviz kuru endeksi Mart ayında 54,01 puandan 53,79 puana revize edildi.

 

ÜFE bazlı da yükseldi

 

Yİ-ÜFE bazlı gerçek efektif döviz kuru endeksi Nisan ayında 82,17 puan oldu. Bir evvelki ayın Endeksi 78,65 puandan 77,60 puana revize edildi.

 

Gelişmekte olan ülkeler bazlı gerçek efektif endeksi 44,34 puandan 46,32 puana, gelişmiş ülkeler bazlı gerçek efektif endeksi 61,50 puandan 66,08 puana geldi.

Nominal efektif döviz kuru, Türkiye’nin dış ticaretinde kıymetli hisseye sahip ülkelerin para ünitelerinden oluşan sepete nazaran, Türk Lirası (TL)’nın yüklü ortalama bedeli olarak hesaplanıyor.

 

Reel efektif kurun artışı Türk Lirası’nın paha kazandığını, başka bir anlatımla Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatının arttığını gösteriyor.

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?