Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaHaberlerTüm Dünya'yı Etkileyecek Güneş Patlaması Kapıda

Tüm Dünya’yı Etkileyecek Güneş Patlaması Kapıda

NASA‘daki Güneş Dinamikleri Gözlemevi ve Güneş’teki değişiklikleri gözlemleyen başka bilim insanları, yıldızımız üzerinde 10 Mayıs’tan bu yana görülen en güçlü patlamanın geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştiğini açıkladı.

Güneş patlamasının zayıftan güçlüye yanlışsız C, M ve X formundaki sıralamada X1 şiddetinde olduğunu belirten bilim insanları, şimdiye kadar tespit edilen en güçlü patlamanın ise 2003 yılında tespit edilen X28 şiddetinde yaşandığını kaydetti.

Güneş patlamaları, güç parçacıklarının yüzeydeki lekelerden dışarıya hakikat patlamaları olarak tanımlanıyor. Kelam konusu patlamalar, ışık suratında hareket ederek Dünya’ya on dakikadan daha kısa müddette ulaşıyor. Neyse ki Dünya’nın manyetosferi güneş patlamasından yayılan radyasyonun büyük bir kısmını dünya yüzeyine ulaşmadan saptırıyor.

Ancak kelam konusu radyasyon dalgalarının Dünya’ya yaklaştığı kısmında GPS üzere navigasyon sistemlerinin de dahil olduğu radyo ve uydu bağlantısını kısmen bozabiliyor. Kimi çok durumlarda ise güneş patlaması, radyasyon dalgalarına eşlik eden koronal kütle ejeksiyonları (CME’ler) ismi verilen yüklü plazma patlamaları nedeniyle Dünya’daki elektrik şebekesi ve elektrikli ekipmanlara ziyan verebiliyor.

‘Bugün jeomanyetik bir fırtınaya neden olabilir’

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen M seviyesindeki patlamalarla birlikte çok ölçüde koronal kütle ejeksiyonlarının salındığı belirtildi. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin (NOAA) Uzay Hava Kestirim Merkezi’ne nazaran, bugün gezegene ulaşması beklenen dalgalar Dünya üzerinde jeomanyetik bir fırtınaya neden olabilir.

Olaya ait yapılan haberlerde bu durumun uzayda vazife yapan astronot ve mekikleri etkileyebileceği ihtarında bulunulurken, radyasyon dalgalarının meydana getirdiği renk şöleni Kuzey Işıkları’nda ise gözle görülebilir bir farklılık yaratabileceği belirtildi.

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?