Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaDiğerKadınTelaş ve gerilimin cilt üzerindeki tesirleriyle nasıl savaşacağız?

Telaş ve gerilimin cilt üzerindeki tesirleriyle nasıl savaşacağız?

Ruh hali cildi neden tesirler, biliyor musunuz? Artan tasa, gerilim ve öfke, kırışıklıklara, erken saç dökülmesine ve sivilcelere neden olabilir. Pekala gerilime bağlı cilt sıkıntılarında hangi eserleri kullanabilirsiniz? Cilt kuruması, ince çizgilerde artış yahut akne; hangi cilt sorunu hangi nedenlerle oluşur?

Güç vakitlerden geçiyoruz; iktisat zorlayıcı, zelzele kalbimizi kanattı, sonrasında yaşanan süreç ve ‘bizim başımıza da gelir mi?’ korkusu hepimiz için zorlayıcı olmayı sürdürüyor. Meğer gerilim, depresyon, telaş ve başka olumsuz hisler, cildi farklı hallerde ve değişen derecelerde etkileyebilir. Bu hislerin devam ettiği mühletin uzunluğu, akneden sedef hastalığına, lekeden egzamaya, rozaseaya, kurdeşenlere, kaşıntıya ve daha fazlasına yol açabilir.

Ruh hali cildi neden tesirler?

Hisler kelam konusu olduğunda bedenimiz çoklukla kimyasal bir reaksiyon verir. Ruh hali cildin güzelleşme yeteneğini azaltabilir, kan sirkülasyonundaki kortizol düzeylerini artırabilir, cilt hücrelerini zayıflatabilir ve kolajen üretimini kesintiye uğratabilir.

Bu günlerde dünyada dermatologlar artık “psikodermatoloji” olarak bilinen alanı benimsemeye ve psikologlarla birlikte çalışmaya istekli. Böylelikle cilt sıkıntılarının kaynağına inip, tedavi sürecini başlatabiliyorlar.

Ruh haliyle ilgili cilt problemlerinin klinik perspektifleri

Birçok insan, ruh halinin cildi ne kadar etkileyebileceğinin farkında değildir. Aslında, insanların sorunun kaynağının ruhsal bir sorun olabileceğini fark etmeden bir dermatoloğa başvurması da alışılagelmiş bir durumdur. Gerilim ve tasa yalnızca zihninizi etkilemez, tıpkı vakitte cildinize de ziyan verebilir. Hekimler bu fenomeni ‘psikodermatoloji’ ismi verilen yeni bir alan olarak isimlendiriyorlar. İşin uzmanları kısaca memnun hislerin bizi olumlu etkilediği üzere, olumsuz hislerin da cildimizi olumsuz etkileyebileceğini söylüyor. Bilhassa klinik dermatologların ortak açıklaması düşündürücü; “Cildimiz hudut uçlarıyla ilişkilidir ve bu nedenle hislerimiz kendini cilt üzerinde söz eder.

İşte depresyon nedeniyle ortaya çıkabilecek birtakım genel cilt sıkıntıları:

Göz altı torbaları: Yetersiz uyku ya da depresyon sırasında fazla uyumaya bağlı olarak bireyde alt göz kapağında sıvı birikmesine bağlı olarak göz altı torbaları gelişebilir.

İnce çizgiler: Daima gerilim ve çok düşünme kaşların çatılmasına neden olabilir ve bu durum vakitle kaş ortasında kalıcı ve derin bir kırışıklığa dönüşebilir.

Kuru cilt: Depresyondaki bir kişinin gereğince su içmeme mümkünlüğü yüksektir. Bu, ciltlerinin kurumasına ve matlaşmasına neden olur.

Akne ve lekeler: Düşük ruh hali ve yüksek gerilim akne sıkıntılarını alevlendirir. Gerilim, bedendeki başka hormonları rahatsız edebilecek ve cildinizde sivilcelere yol açabilecek bir kortizol salgılar.

Döküntüler ve kurdeşen: Depresyon bağırsakları tesirler, bağırsaktaki dengesizlikler döküntü ve kurdeşene neden olabilir.

Kızarıklık ya da leke: Gerilimli ve depresif bir kişi kısa, yüzeysel nefesler alabilir. Uygun olmayan bir kalp atışı da kızarık, kırmızı bir yüze akabinde da lekelenmeye yol açabilir.

Meditasyon terapileri, yanlışsız beslenme, doğal kokuları içeren kremler, parfümler, bol su içmek, tabip ve aile takviyesi, bir kişiyi tasadan ve münasebetiyle gelen cilt sıkıntılarından kurtarmada değerli bir rol oynar. Bu noktada bilhassa yüzde 90 oranında doğal öz içeren bakım eserlerine yönelmeli.

Gerilime bağlı cilt sıkıntılarında hangi eserleri kullanabilirim?

L’Occitane ve Cake Beauty Milk Made’in el ve beden kremleri, saç için Forcapil ve Aveda, Darphin, Caudalie, Weleda, Drops of Youth, Too Faced, Kai Beauty ve Lonjevite’nin cilt serumları, Gulsha yüz spreyi, Kiehl’s tonik, Body Shop’un canlandırıcı uyku kremi ve Yves Rocher’in Lifting Vegetal’i üzere eserlerle cildinizi muhafazaya alabilirsiniz…

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?