Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaDiğerEkonomiStokçuluk cezasını da artıran yargı paketi TBMM'den geçti

Stokçuluk cezasını da artıran yargı paketi TBMM’den geçti

Fiyatları etkileme ile mal yahut hizmet satımından kaçınma kabahatiyle aktif uğraş edilebilmesi, stokçuluk faaliyetlerinin önlenebilmesi emeliyle Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) bu cürümler için belirlenen cezalar artırılıyor.

 

TBMM Genel Heyeti’nde kabul edilen Yargıçlar ve Savcılar Kanunu ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile noterler, taşınmaz satış vaadi mukavelesi yapabilecek, bu mukaveleyi taraflardan birinin talep etmesi, harç ve sarfiyatları ödemesi halinde tapu bilişim sistemi vasıtasıyla tapu siciline şerh verebilecek, taşınmaz satış kontratı yapabilecek.

 

Taşınmaz satış mukavelesi noterler tarafından da yapılabilecek.

 

Noterler, taşınmaz satış başvurusu üzerine müracaat evrakı düzenleyecek, taşınmaz üzerindeki her türlü kısıtlamayı dikkate alacak ve taşınmaz satışıyla ilgili öteki kanunlarda yer alan sınırlamalar ile adap ve asılları gözetecek.

 

Tapu kayıt örneği noterlerle paylaşılacak

 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce tapu kayıt örneği ve başka dokümanlar, tapu bilişim sistemi vasıtasıyla noterlerle paylaşılacak.

 

Taşınmaza ait kayıt ve dokümanların eksikliği halinde ilgili tapu müdürlüğünden eksik olan konular sistem üzerinden talep edilecek ve eksiklikler tapu müdürlüğünce giderilerek sisteme aktarılacak.

 

Noterlerce hak sahibi belirlendikten ve taşınmazın satışına pürüz tüzel bir durumun bulunmadığı tespit edildikten sonra taşınmaz satış mukavelesi yapılacak.

 

Satış mukavelesi taraflarca imzalandığı anda noter, tapu bilişim sisteminden yevmiye numarası alarak mukaveleyi bu sisteme kaydedecek.

 

Sözleşmenin sisteme kaydından sonra tapu müdürlüğünce taşınmazın tapu siciline tescili sağlanacak. Satış kontratı ile öbür evraklar, noter tarafından sisteme aktarılacak ve fiziki olarak arşivlenecek.

 

Noter fiyatı 500 liradan az, 4 bin liradan fazla olamayacak

 

Kanuna nazaran, noterler taşınmaz satış kontratıyla ilgili süreçleri şahsen yapacak.

 

Tapu kayıt örneği ve öbür evraklardan hak sahibinin belirlenememesi yahut satışa mahzur türel durumun varlığı halinde noterlerce satış süreci gerçekleştirilmeyecek.

 

Noterler tarafından yapılacak taşınmaz satış mukavelelerinde yalnızca tapu harcı alınacak, bu süreçler için ayrıyeten noter harcı istenmeyecek.

 

Taşınmaz satış kontratları damga vergisinden ve bu süreçlere ait düzenlenen kağıtlar kıymetli kağıt bedellerinden istisna olacak. Bu kapsamda yapılan süreçler karşılığında noter fiyatı dışında rastgele bir fiyat alınmayacak. Noter fiyatı taşınmazın kıymetine nazaran 500 liradan az, 4 bin liradan fazla olamayacak ve fiyat tarifesinde gösterilecek. Bu ölçüler, her yıl bir evvelki yıla ait olarak Vergi Yordam Kanunu kararları uyarınca tespit ve ilan edilen yine değerleme oranında takvim yılı başından geçerli olmak üzere artırılarak uygulanacak.

 

Taşınmaz satış süreçleri için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün döner sermaye işletmesine gelir kaydedilmek üzere hizmet bedeli alınacak ve bu süreçler sebebiyle noterlere rastgele bir hisse yahut aidat ödenmeyecek.

 

Taşınmaz satış kontratının düzenlenmesinden ötürü oluşan ziyandan noterler de sorumlu olacak. Bu zararın devlet tarafından ödenmesi halinde devlet, mukaveleyi düzenleyen notere rücu edecek. Notere karşı açılacak davalar, tapu sicilinin bulunduğu yer mahkemesinde görülecek.

 

Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih prestijiyle yapılmış olan atama ve nakil ilanları ile bunlara ait iş ve süreçler hakkında uygulama devam edecek.

 

Danıştay Kanunu’nda değişikliğe gidiliyor

 

Düzenlemeyle, Danıştay Kanunu’nda değişikliğe gidiliyor. Buna nazaran, sabit üyelerle vazife yapan Danıştay İdari Dava Daireleri Şurasının, iş yükü dikkate alınarak yargılamada gecikmelere sebebiyet verilmemesi gayesiyle mevcut yapısıyla çalışması için belirlenen müddet 31 Aralık 2022’den 31 Aralık 2026’ya kadar uzatılıyor.

 

Danıştay daire sayısının 10’a düşürülmesi için öngörülen müddet, 4 yıl daha uzatılıyor.

 

Yargıtay Kanunu’nda yapılan değişiklikle, Yargıtay Birinci Başkanlık Şurası 8 asıl, 4 yedek olmak üzere 12 üyeden oluşacak.

 

Yargıtay Birinci Başkanlık Heyetine seçilenlerin bir seçim devri geçmeden tekrar seçilemeyeceklerine yönelik karar yürürlükten kaldırılıyor.

 

Fiyatları etkileyenlere ve stokçuluğa cezalar

 

Kanuna nazaran, TCK’nin “fiyatları etkileme” başlıklı unsurunda değişikliğe gidilerek fiyatları etkileme kabahatiyle faal gayret edilebilmesi gayesiyle hatanın cezası artırılıyor. Buna nazaran, emekçi fiyatlarının yahut besin yahut malların bedellerinin artıp eksilmesi sonucunu doğurabilecek bir formda ve bu amaçla palavra haber, havadis yayan yahut sair hileli yollara başvuran kimseye 3 aydan 2 yıla kadar verilmesi öngörülen mahpus mühleti, “1 yıldan 3 yıla” formunda değiştiriliyor.

 

Fiil sonucu besin yahut malların pahaları yahut personel fiyatları artıp eksildiği takdirde cezanın üçte biri oranında artırılmasına yönelik düzenleme ise “yarısına” çıkarılıyor.

 

Fail, ruhsatlı simsar yahut Borsa tellalı ise cezanın ayrıyeten “sekizde bir” oranında artırılmasına yönelik unsurdaki mühlet ise “yarısı oranında” olarak düzenleniyor.

 

Mal yahut hizmet satımından kaçınma cürmüyle faal uğraş edilebilmesi ve stokçuluk faaliyetlerinin önlenebilmesi gayesiyle bu cürmün cezası da artırılıyor. Muhakkak bir mal yahut hizmeti satmaktan kaçınarak kamu için acil bir gereksinimin ortaya çıkmasına neden olan kişi için 6 aydan 2 yıla kadar öngörülen mahpus cezası, 1 yıldan 3 yıla artırılıyor.

Kanunla, hakim ve savcı yardımcılığı kurumunun getirilmesine bağlı olarak ilgili kanunlarda ahenk düzenlemeleri de yapılıyor.

 

Düzenlemedeki kararlar 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

 

 

Çipras: Türkiye Yükselişte, Bu Bizi Endişelendiriyor

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?