Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaDiğerKripto ParaKripto paralardaki düşüşler, alternatiflere yönlendirdi

Kripto paralardaki düşüşler, alternatiflere yönlendirdi

Kripto para piyasaları mayıs ayına sarsıntılarla başladı. 1 dolara sabitlenen stabil kripto para birimi UST ve ona bağlı olarak çalışan LUNA’daki kayıplar, piyasalarda şok etkisi yarattı. Coinmarketcap verilerine göre UST kripto para birimi değer kayıpları bir haftalık süreçte %90’a yaklaştı. Mayıs ayının başında 80 bin dolar üzerinde seyreden LUNA ise değerinin neredeyse tamamını yitirdi. Kripto para birimlerinin geliştiricileri, hacimli Bitcoin satışları gerçekleştirse de probleme henüz çözüm bulunamadı. Birikimlerini korumak isteyen kripto para yatırımcılarının alternatif stabil para birimlerine yönelmesini takiben ICRYPEX, piyasada Tether’den sonra en çok kullanılan stabil para birimi USD Coin’i (USDC) platformunda listeledi.

Gelişmeleri değerlendiren ICRYPEX CEO’su Gökalp İçer, “TerraUSD ve LUNA, bir tahterevalli mekanizmasıyla çalışıyor. LUNA’nın değeri, dolara sabitlendiği için her zaman 1 dolara denk olması gereken TerraUSD’ye (UST) bağlı olarak değişiyor. Arz-talep gibi temel piyasa prensipleriyle bu iki kripto para birimi birbirini dengeliyor. Dolaşımdaki tüm UST’nin %75’inin bir tasarruf hesabı gibi çalışan ve UST’lerini platforma yatıranlara %20’ye varan getiriler sağlayan Anchor Protocol’den ayrılmasının, bu dengenin bozulmasındaki en önemli sebep olduğu belirtiliyor. Bu gelişmelerden hareketle, ICRYPEX platformumuzda Tether’in en büyük rakibi USDC’yi listeledik” dedi.

Stabil kripto para pazarının %30una hakim

1 birim USDC’nin 1 ABD dolarına karşılık geldiğine ve denk bir gerçek varlıkla desteklendiğine dikkat çeken Gökalp İçer, “Ethereum blokzinciri üzerine inşa edilen USDC, diğer blokzincirlerinde de çalışmasına rağmen ERC-20 token standardını takip ediyor. Pazar lideri bir akıllı sözleşme platformu olan Ethereum, geliştiricilerden aldığı destekle merkeziyetsiz finans (DeFi) kavramının temel dayanağını oluşturuyor. 1 ABD dolarına sabitlenen birim fiyatıyla kripto para piyasalarına atfedilen değişkenliklerden de etkilenmiyor. En büyük rakibi Tether’in aksine USDC, eşdeğer fiat para biriminin rezervlerini korumak için tam şeffaflık sağlamak ve finansal kurumlarla çalışmakla yükümlü kılınıyor. Stabil kripto para pazarının %30’una hakim olduğu bilinen USDC işlemleri, Tether ve Türk Lirası pariteleriyle ICRYPEX üzerinden yapılabiliyor” dedi.

Portföyümüzü zenginleştiriyor, varlıkları Türkiyede tutuyoruz”

2022 içinde dünyanın en büyük metaverse platformlarından Sandbox’ın para birimi SAND’i ve TRON’un mucidi Justin Sun’ın üç farklı kripto para projesini listelediklerini hatırlatan ICRYPEX CEO’su Gökalp İçer, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: “ICRYPEX olarak Coinmarketcap verilerine göre pazar hacmi bakımından dördüncü sırada yer alan USD Coin listelemesiyle portföyümüzü zenginleştirmeye devam ediyoruz. Türkiye’de kurumsal yapıyla kurulan, kendine ait altyapılara sahip olan kripto para platformu olarak, üyelerimizin tüm varlıklarını ülkemiz sınırları içinde barındırıyoruz.”

 

Luna Vakfı, Stablecoin Rezervi İçin 1,5 Milyar Dolarlık Bitcoin Satın Aldı

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?