Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaHaberlerSomali'nin Başkenti Mogadişu'da Arda Arda İki Patlama!

Somali’nin Başkenti Mogadişu’da Arda Arda İki Patlama!

NAIROBI, Kenya — Yetkililer ve bir ambulans servis müdürü, Cumartesi günü Somali’nin başşehri Mogadişu’yu sarsan iki patlamada en az 35 kişinin yaralandığını ve çok sayıda kişinin öldüğünü söyledi. Terörist küme Al Shabab ile savaşmak için ölçekli akın.

 

Cumartesi öğlenden sonra patlamalar, eğitim bakanlığının yakınında, çok sayıda işletme ve devlet dairesine mesken sahipliği yapan hareketli bir kavşağın yakınında meydana geldi. Toplumsal medyada ve ulusal yayın kuruluşunda paylaşılan görüntü ve fotoğraflar, bölgeden yükselen dumanların, yakındaki binaların büyük yıkıma uğradığını ve akın mahallinden kanlar içinde insanların taşındığını gösterdi.

 

Ulusal Polis Sözcüsü Sadık Dodishe düzenlediği basın toplantısında, polisin ölüleri saymaya devam ettiğini, fakat ölenlerin ortasında bayan ve çocukların da olduğunu söyledi. Başşehrin tek fiyatsız acil ulaşım hizmeti olan Aamin Ambulans’ın kurucusu Dr. Abdulkadir Abdirahman Adan, servisin 35 yaralıyı farklı hastanelere ulaştırdığını söyledi. Ayrıyeten ikinci patlamada ambulanslarından birinin imha edildiğini ve sürücüsünün yaralandığını söyledi.

 

Dr. Adan, “Mogadişu’da tekrar sıkıntı bir gün” dedi.

 

Somali Gazeteciler Sendikası yaptığı açıklamada, ikiz patlamaları haber yapmak için süratle koşan bir gazetecinin öldüğünü ve iki kişinin de yaralandığını söyledi. Mahallî Universal TV muhabiri Mohamed Isse Koonaa öldürülürken, Reuters fotoğrafçısı Faysal Omar ve Voice of America’dan hür gazeteci Abdukadir Mohamed Abdulle yaralandı.

 

Cumartesi günkü taarruz, Somali tarihindeki en ölümcül terör akınlarından biri olarak kabul edilen Ekim 2017’de ikili kamyon bombalı hücumun yaklaşık 600 kişiyi öldürdüğü bölgenin yakınında gerçekleşti.

 

Kurtarma takımları Cumartesi günü Mogadişu’da bomba yüklü araçla düzenlenen hücumun olay mahallinden bir cesedi çıkardı.Kredi… Farah Abdi Warsameh/Associated Press

Cumartesi günkü akının sorumluluğunu hiçbir küme üstlenmedi, lakin Düstur ilişkili El Şebab kümesi daha evvel başkentte benzeri hücumlar düzenlemişti. Küme, yeni seçilen Somali cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Mohamud’un kümeye karşı topyekün bir atak ilan etmesinin akabinde sivil ve hükümet kuruluşlarına yönelik taarruzlarını bilhassa artırdı.

 

Hassan’ın hükümeti, Somali ve Afrika Birliği güçlerini devreye sokmanın ve ABD’den hava dayanağı almanın yanı sıra, El Şebab’ı yenmek için lokal kabile milislerinin dayanağını de aldı.

 

Hükümeti ayrıyeten Şebab’ın mali kaynaklarını kısıtlama, ana akım bankacılık hizmetlerini kullanımını sınırlama ve terörün finansmanıyla gayret için kanunları güçlendirme gayretlerini artırdı. Yetkililer, kümeyle temaslı kimi hesapları zati dondurduklarını yahut kapattıklarını ve hala daha fazlasını aradıklarını söylüyorlar. Ayrıyeten Al Shabab’a haraç fiyatı ödeyen işletmeleri cezalandırmakla tehdit ettiler, mahallî haber medyasının küme hakkında rapor vermesini sınırlayan bir yönerge yayınladılar ve kendileriyle irtibatlı birtakım toplumsal medya hesaplarının askıya alındığını duyurdular.

 

Yakın vakitte kurtarılan bölgelerde, yetkililer ayrıyeten sakinleri, Al Shabab ismine para toplayanları bildirmek ve tespit etmek için bir ihbar çizgisi aramaya çağırıyor.

 

Grup, en son akına daha fazla atak düzenleyerek cevap verdi.

 

Ağustos ayında başkentte en uzun akınlarından birini gerçekleştirerek 30 saat süren bir otel kuşatmasında 21 kişiyi öldürmüştü. Bu ay, merkezdeki Beledweyne kasabasında en az 20 kişinin vefatına ve düzinelerce kişinin yaralanmasına neden olan bir dizi taarruzun sorumluluğunu üstlendi. Ve Somali kıtlığın eşiğinde sallanırken ve nüfusun neredeyse yarısı açken, yetkililer ayrıyeten kümesi besin yardımı taşıyan kamyonları yakmakla ve kuyuları ve su kuyularını tahrip etmekle suçladılar.

 

 

 

 

Binali Yıldırım’ın kafasında ki doku kaybı için Erdoğan rica etti

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?