Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaGalerilerSanayi'nin İçindeki Gizli Cennet

Sanayi’nin İçindeki Gizli Cennet

Türkiye’nin Dinamosu Kocaeli’ndeki Doğal Güzellikler

Şehir hayatından iş, ev, okul koşuşturmasından nefes almayı unutur hale geldik…

Beton yığınları arasında kaybolan ruhumuzu yeniden canlandırma vakti geldi de geçiyor. Size nefes aldığımızı hissettiren, harika kaçamaklar yapabileceğimiz özellikle İstanbul ve çevresinde yaşayanlar için Kocaeli’nin harikulade  doğal güzelliklerinden bahsetmek isterim. Ve eşsiz şehirden bahsetmeye başlayalım;

1.Serindere Kanyonu:

İlk olarak Serindere Kanyonu’ndan bahsedelim. Yükseklikleri 10 ile 20 metre arasında değişen 6 adet şelalesi bulunan Serindere Kanyonu, Kocaeli’nin ve bölgenin en zorlu kanyonudur. İzmit’e 26 kilometre uzaklıkta bulunan Serindere, son yıllarda özellikle günübirlik gelen doğaseverlerin ve yürüyüş gruplarının ziyaret ettiği yerlerin başında gelmektedir. Ayaklarımızı kanyonun serin sularına sokup ferahlama fikri eminim sizin de hoşunuza gidecektir.

2.Mustafa Çakır Millet Bahçesi:

Ailemizle vakit geçirip sakince kuş cıvıltılarını dinlemek , size de cazip gelmiyor mu? Eski adıyla Döngel Vadisi olarak bilinen bu vadide ailenizle birlikte kahvaltı , piknik yapabilir . Ormanın havası güzelce içinize çekebilirsiniz. Ayrıca içerisinde bir oyun parkı, oturma yerleri, barbekü ve kamp için uygun mesire alanıda bulunmaktadır.

3.Kartepe Kayak Evi:

Kışın ve karın güzelliğinin tadına varmayalım mı? Yaz kadar kışında gidilebilecek yerimiz tabi ki var. Kışın da Kartepe Kayak Evi ‘n de kayak yapabilir , teleferiğe binip snowboard yapabilirsiniz. Hatta konaklama yerleri bile mevcut. Üşüdük diye gezmeyi, eğlenmeyi bırakacağız mı sandınız?

4.Ormanya:

Ormanya ; doğal yaşamın korunması ve turistik amaçlı kullanımın bir araya getirildiği özgün bir model ortaya koymaktadır. Tüm bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda Ormanya , Türkiye’nin en önemli doğa turizm destinasyonu olma potansiyeline sahiptir. İçerisinde 66 türde yaklaşık 750 hayvan bulunmaktadır. Minik hobbit evleri bulunmaktadır. Ziyaret etmeyi unutmamanız gereken bir alan.

5.Tahtalı Göleti:

Türkiye’nin tabiat güzelliklerinden birini oluşturan Tahtalı Göleti , doğa tutkunları için adeta seçilmiş bir yerdir. Kocaeli il sınırlarında olan göletin piknik alanları ve çevresindeki bulunan tarihi kalıntılarla yeni keşfedilmeye başlanmıştır. Daha henüz fazla kişi tarafından bilinmeyen bu doğal güzelliği ilk keşfedenlerden biri siz olabilirsiniz.

6.Maşukiye Alabalık Tesisleri:

Karnımız acıkmaya başladıysa doğanın içinde mis gibi alabalık yemeye ne dersiniz? Evet mis gibi yanlış duymadınız. Elbette çocuklarınız için oyun parkları da mevcut . Bir yanınızda dere ,bir yanınızda kuş cıvıltıları daha ne olsun değil mi ?

Demem o ki arkadaşlar yaz , kış , acıktığınızda, serinlemek istediğinizde Kocaeli’nin bağrında sizi kucaklayacak buraya sığdıramadığım daha onlarca yer var. İzin gününüzde veya geçerken kaçamak yapmayı unutmayın. Sevgilerle ve sağlıcakla kalın.

 

 

Mis Gibi Dağ Havası Almak İsteyenlerin Tek Adresi: Bolu

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?