Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaDiğerEkonomiSalı Günü Çöküş Bekleniyor: Bitcoin ve Bunlar Çakılacak!

Salı Günü Çöküş Bekleniyor: Bitcoin ve Bunlar Çakılacak!

Çok satanlar listesindeki ‘Rich Dad Poor Dad‘ kitabının yazarı Robert Kiyosaki, yine sahnede. Bu sefer Kiyosaki, Stansberry Research raporuna dayanarak, 14 Şubat Salı gününün Bitcoin ve mali piyasalarda gerçek bir katliama dönüşeceğini iddia ediyor.  

“Altın, gümüş, Bitcoin çökecek, ancak…”

Felaket tellalı da olarak görülen Robert Kiyosaki, 1920’lerin sonlarında Al Capone çetesinin kötü şöhretli mafya eylemine gönderme yapıyor. 94 yıl önceki gibi bu Sevgililer Günü’nün de aktörleri olacak. Ancak, bu kez sahnede ABD enflasyon verileri bulunacak. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, 14 Şubat’ta en son ABD TÜFE verileri açıklanacak. TÜFE verisi Federal Reserve’in politikasını etkileyeceğin için piyasalar açısında oldukça önemli. Veri, Fed’in para politikasının gelecekteki yönünü belirleyecek. Dolayısıyla, finansal varlıkları ve özellikle en riskli olanları etkileyecek. Bu durumda doğal olarak akla, en riskli kategoride yer alan kripto para birimleri geliyor.

Robert Kiyosaki, açıklamalarına, 2022’de teknoloji endüstrisinde 144.000’den fazla kişinin işini kaybettiğini hatırlatarak başlıyor. Ayrıca, bu yıl şimdiye kadar 66.000 kişinin daha işten çıkarıldığını not ediyor. Ünlü yazar, Cuma günü altın, gümüş ve Bitcoin dahil her şeyin çökeceğini ileri sürdüğü bir paylaşım yaptı. Bununla birlikte, takipçilerine panik yapmamalarını gerek olmadığını da söyledi. Çünkü, bu çöküşü ‘gerçek para’ olarak adlandırdığı daha fazla altın, gümüş ve Bitcoin satın almak için bir fırsat olarak görüyor. Sonuçta, gerçek para karşılığında ‘sahte’ dolar vereceği için de sevinçli. Bu bağlamda Kiyosaki, şu paylaşımı yaptı:

Çöküş yakın.… Altın, gümüş, Bitcoin fiyatları dahil her şey çökecek. Paniğe gerek yok. İyi haberler de var. Sahte dolarla daha çok altın, gümüş, Bitcoin, yani gerçek para alacağım.

“Fed dönünce bunları alanlar zengin olacak!”

Hatırlayacağınız üzere Kiyosaki, sık sık altın, gümüş ve BTC’nin gerçek para olduğunu söyleyip, ABD dolarının ise sahte olduğunu iddia ediyor. Çünkü dolar, altın gibi ‘gerçek paraya bağlı olmak yerine’ ABD’nin ‘tam inancına ve kredisine’ bağlı. Ayrıca Kiyosaki, Biden yönetimine, Hazine’ye, Merkez Bankası’na veya Wall Street’e güvenmediğini defalarca dile getirdi. İddialarının altında biraz da bu güvensizlik yatırıyor gibi görünüyor.

‘Felaket tellalı’ dememiz boşunda değil. Çünkü Kiyosaki, arada bir meydana çıkıp, ‘dünya tarihindeki en büyük çöküş geliyor’ diyerek kendini gösteriyor. Burada, günün birinde bunun gerçekleşmesi durumunda uyarıda bulunmuş olacak görünmenin dayanılmaz bir cezbediciliği var. Geçen yıl Ekim ayında Fed faiz oranlarını artırmaya devam ederken hisse senedi, tahvil ve emlak piyasalarının çökeceğini söyleyerek yatırımcılara altın, gümüş ve Bitcoin almalarını tavsiye etti. Çünkü, Fed bir dönüş yapıp, parasal genişlemeye başlarsa Bitcoin yatırımcılarının daha zengin olacağını umut ediyor. Ayrıca, ünlü yazar geçen yıl Ekim ayında ABD dolarının düşeceğini ileri sürdü. Buna ek olarak, yakın zamanda küresel bir durgunlukta olduğumuzu söyleyerek artan iflaslar, işsizlik ve evsizlik uyarısında bulundu.

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?