Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaDiğerEkonomi'Promosyon caiz değil' diyen Diyanet’te iade kavgası

‘Promosyon caiz değil’ diyen Diyanet’te iade kavgası

Bu hafta “Promosyon caiz midir?” sorusuna verdiği “Kendiniz için değil yakınlarınız için kullanın” yanıtıyla gündeme gelen Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Ali Erbaş’ın “faizsiz finans kuruluşları” ısrarı nedeniyle kurum personeli ve sendikalarla yaşadığı “promosyon” tartışmasında girişimde bulunarak iade istediği ortaya çıktı. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın 2019’daki kurum maaş ödeme protokolünde “faizsiz finans kurumlarının tercih edilmesi” talimatı sonrası, 21 Mart’ta yalnızca katılım bankalarının yer alabildiği maaş ödeme ihalesi yapıldı. Personele, bu kapsamda toplam 2 bin 880 lira promosyon ödeneceği kaydedildi. Ancak sendikalar kararı yargıya taşıyınca ihale iptal edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, “Banka promosyonu caiz midir?” sorusuna şu yanıtı vermişti:

“Bankaların, kamu veya özel sektörde çalışanlara, çalıştığı kurumlar tarafından maaşlarını kendilerinden almayı tercih etmeleri karşılığında vermiş oldukları promosyonlar, işleyiş bakımından faize tam olarak benzememekle birlikte faiz şüphesinden de tümüyle uzak değildir. Bu itibarla, temel ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olanların bu parayı kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları için kullanmamaları; bilakis ihtiyaç sahibi fakirlere vermeleri uygun olur.”

Promosyon 16 bin liraya kadar çıkınca…

Bankavitrini.com’un haberine göre, il ve ilçelerde tüm bankaların katılımıyla yeni ihaleler yapıldı ve promosyon tutarı bazı yerlerde 16 bin liraya kadar çıktı. Erbaş’ın talimatıyla karar Danıştay’a taşındı ve ödemeler durduruldu. Ardından Danıştay 13. Dairesi, 5 Temmuz’daki kararıyla Erbaş’ı haklı buldu ve mahkeme kararını kaldırdı. Böylece ilk ihale geçerli oldu. Sendikalar karara tepki gösterirken Diyanet’ten ise yeni adım geldi. Diyanet, yalnızca katılım bankalarıyla yapılan ihale ve anlaşmanın geçerli olduğunu bildirerek, mahkeme kararının ardından yapılan anlaşmaların sonlandırılmasını ve alınan promosyonların iade edilmesini istedi. Bunun üzerine harekete geçen, ihaleyi yargıya taşıyan sendikalardan Türk Diyanet Vakıf-Sen, 22 Temmuz’da Diyanet’e yazı yazdı. Yazıda, “Diyanet’in banka, promosyon ve para gibi haber ve sosyal medya paylaşımları gündeminden uzaklaşması ve kurum çalışan ilişkilerinin zedelenmemesi” için beş öneri sunuldu.

‘Güncelleme’ istemi önerileri özetle şöyle:

  • Katılım bankalarıyla toplu olarak 2 bin 880 lira olarak anlaşılan miktarın, enflasyon ve ekonomik gelişmeler dikkate alınarak günün şartlarına uygun ve personelin lehine olarak artırılmasının sağlanması.
  • Anlaşma yapılan katılım bankalarının her ilçede ve bazı illerde şubelerinin olmaması nedeniyle personelin mağduriyetinin giderilmesi için gerekli girişimlerde bulunulması.
  • Maaş ödemesi anlaşması yapan ve promosyon alan personelin iadesi cihetine gidilmemesi.

– Yeni bir hukuki tartışma ve süreç yaşanmaması için sonradan yapılan ihalelerin süre sonuna kadar devam etmesi.

– Ziraat Katılım Bankası ve Kuveyt Türk Katılım Bankası finans kurumlarına Diyanet çalışanlarının bir müşteri olduğundan bahisle tutum ve davranışlarının ona göre olması yönünde hatırlatma yapılması.

 

Halkın yüzde 70’i, Diyanet’in açıklamalarına güvenmiyor

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?