Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaHaberlerÖğle arasını cuma namazı için değiştirmek isteyen kişi

Öğle arasını cuma namazı için değiştirmek isteyen kişi

Portekiz‘de yaşayan İbrahim Aybek, cuma namazı için öğle arası saatlerinde değişiklik yapılmasını talep etmesinin ardından projeye kabul aşaması olan eğitim ve deneme sürecinde sözleşmesinin feshedildiğini, bu nedenle şirkete dava açmayı düşündüğünü belirtti.

Şirket bünyesinde çalışmak üzere eğitime kabul kabul edilen Aybek, cuma namazlarına gidebilmek için öğle saatlerinde değişiklik talep etmesi sonrasında işten çıkarıldı.

Portekiz vatandaşlığı da bulunan Aybek, şirketten cuma namazına ilişkin talebi sonrasında bir yöneticinin kendisine “Ya cumayı ya bu şirketi bırakacaksın. Birini seç” dediğini aktararak, yöneticiye Portekiz’de böyle bir yaklaşım sergileyemeyeceğini, buna yönelik bir yasa olduğunu hatırlattığını söyledi.

Cuma namazına yönelik talebi sonrası şirkette kendisinin bulunduğu birimde mobbinge maruz kaldığını belirten Aybek, şu ifadeleri kullandı:

“Ben izin istemiyorum, cami şirketin yanında. Öğlen yemeği saatimi 13.30-14.30’da kullanmama izin verin’ diyorum. Öğlen yemeği zaten 1 saat. Biz zaten esnek çalışma saati uygulanan bir şirkette çalışıyoruz. Bu hiç supervisor’a gitmeden basit çözülebilecek bir konuydu ama bunlar, İslamofobik oldukları için konuyu büyüttüler, en son tırmandırdılar ve olay işten çıkmama kadar geldi.”

Aybek, bunun bir özgürlük meselesi olduğunun altını çizdi.

Kendisinin yaşadığı durumla ilgili şirkette idari soruşturma başlatıldığını ve bunun sonucunu beklediğini aktaran Aybek, “Burada yabancı düşmanlığıyla ilgili bir kurum var. Bu kuruma şikayette bulundum, talebim inceleniyor.” dedi.

Aybek, kurum içi idari soruşturma ve Yabancı Düşmanlığı Komisyonu’na yaptığı başvuruların sonuçlanmasının ardından şirkete ve mobbing yapanlara ayrı ayrı dava açmayı düşündüğünü dile getirdi.

ŞİRKET İDDİALARA YANIT VERDİ

Şirket, Aybek’in kişisel haklarına saygıdan ötürü işten çıkarılmasına yol açan koşulların açıklanamayacağı belirtilerek, “Hiçbir çalışanımızı dini tercihlerine göre işe almadığımızı ya da işten çıkarmadığımızı teyit edebiliriz.” ifadesi kullanıldı.

Aybek’in işten çıkarılmasının başlıca sebebi olarak ibadetine yönelik talebi mi olduğu sorusu üzerine şunlar kaydedildi:

“Aybek, işe alım sürecinde namaz kılmak için izin istedi. Onun çalışma programı da bu isteği doğrultusunda ibadet zamanlarına uygun olacak şekilde ayarlandı. İşe alım süreci tamamlanınca şirketimiz kendisini işe aldı. Düzenli performans değerlendirmelerinin ardından yasal deneme süresinde İbrahim Aybek’in sözleşmesi feshedildi.”

Şirket kaynakları, 35 dilde hizmet veren 111 milletten 13 binden fazla çalışanın olduğunu aktararak, çalışanların dini görüşlerine, dini pratiklerine saygı duyulduğunu ve ayrımcılık yapılmadığını savundu.

 

 

103 Yıl Önce Yakılan Meşale Böyle Hatırlandı

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?