Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaDiğerEğitimOkul Sistemindeki Açık: Bu Çocuk Nerede Diye Soran Olmadı!

Okul Sistemindeki Açık: Bu Çocuk Nerede Diye Soran Olmadı!

24 Temmuz’da Bursa’da iki yıldır kira ödemediği için yaşadığı konuttan tahliye edilen bir kişinin konutunda, belediye takımları tarafından bulunan 9 yaşındaki çocuğun bir yıldır odada kilitli tutulduğu ve hiç okula gitmediği ortaya çıktı. Eğitim Sen Genel Lideri Nejla Heyet, yaşı geldiği halde mecburî eğitim sistemine dahil edilmeyen çocukların neden tespit edilemediğini anlattı.

 

“Yönetmeliğine nazaran 66 ayını dolduran her çocuk sisteme dahil olmak zorunda. Zarurî eğitime alınmak durumunda. Halbuki çocuk 9 yaşına gelmiş ve 5.5 yaşından bu yana geçen mühlet içerisinde her okul kayıt yılında atlanmış. Bu çocuğun peşine kimse düşmemiş” diyen Konsey, 2006 yılından beri adrese dayalı nüfus kayıt sistemine nazaran okul kayıtlarının yapıldığını söyledi. Şura, devlet okulları ortasındaki eşitsizlik nedeniyle ‘gözde okullar’ ortaya çıktığını, bu nedenle velilerin çocuklarını ikamet adresleri dışındaki okullara kayıt ettirmek istediğini, bunun da çocukların takibini güçleştirdiğini söz etti.

 

“OKUL İDARELERİ GELMEYEN ÇOCUĞU TAKİP EDEMİYOR”

 

Kurul’a nazaran, çocukların tespit edilememesindeki bir öteki neden okullardaki yoğunluk ve işçi eksiği. “Yoğunluk öylesine fazla ki okul idareleri gelmeyen çocukları takip etmekte zahmet çekiyor” diyen Konsey “En esaslı tahlil tüm okulları birbirine denk, muadil hale getirmek ve mahallelerde kayıtları düzgün tutmak” sözlerini kullandı. Konsey, şunları söyledi:

 

“OKUL İDARESİ ‘BU ÇOCUK NEREDE’ DİYE SORMALI”

 

Milli Eğitim Temel Kanunu’ndan yola çıkarsak ve buna bağlı olarak çıkartılmış İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ne nazaran 66 ayını dolduran her çocuk sisteme dahil olmak zorunda. Mecburî eğitime alınmak durumunda. Halbuki çocuk 9 yaşına gelmiş ve 5,5 yaşından bu yana geçen mühlet içerisinde her okul kayıt yılında atlanmış. Bu çocuğun peşine kimse düşmemiş. Şayet anne, akrabalar yükümlülüklerini yerine getirmiyorsa ve çocuğu okula kaydetmiyorlarsa devletin; valilik, kaymakamlıkların ve ulusal eğitim müdürlüklerinin ne yapması gerektiği sorusu son derece kıymetli.

 

Çocuğun birinci kayıtlı olduğu yerdeki e-okul sisteminde bu çocuğun okula gideceği gözüküyor olmalı ve okul idaresi bu çocuğun nerede olduğu sorusunu kesinlikle sormalı. Zira adrese dayalı kayıt sistemine nazaran okullara kayıtlar yapılmaya başlandı 2006 yılında. 5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’na nazaran bulunduğu yerleşim yerine nazaran okul sistemine kayıt sistemine geçilmiş oldu.

 

“BAKANLIKLAR ÜZERİNDEN ARAŞTIRILMALI”

 

Bunun olumlu ve olumsuz yanlarını eleştiren görüşler var. Fakat ben şunu tabir ediyorum; şayet Türkiye’deki tüm okullar birbirine denk ve eşit eğitim verebilmiş olsaydı bilhassa küçük yaş kümelerinin konuta en yakın okulda, yani mahalle mektebinde eğitim görmesi beklenirdi. Bu çocuğun muhtemelen doğum evrakları var. Bu dokümanlar e-okul kayıt sisteminde gözüküyor. Bir okulda bu çocuk kaydedilmiş olmalıydı. Kaydedilmediğine nazaran ‘Bu çocuk nerede’ sorusunun birinci evvel okuldan sorulmuş olması gerekirdi. Okul soruyu sorduktan sonra çocuk İçişleri Bakanlığı yahut Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığı üzerinden araştırılması gerekirdi.

“KAÇAK GÖZÜKEN ÇOCUKLARIN SAYISINI BİLMİYORUZ”

 

Biz bu çeşit çocukların yani okul sisteminden kaçak gözüken çocukların, sistemin dışına düşmüş çocukların takibinin çok kıymetli olduğunu biliyoruz ve şimdi sayısının hangi seviyede olduğunu bilmiyoruz. Göçmen çocuklarla ilgili de bu türlü meselelerimiz var, 400 bine yakın çocuğun kayıtlı olmadığını biliyoruz.

 

5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’na bağlı olarak çıkarılan Nüfus Kayıt Sistemi’nin âlâ biçimde takip edilmesi gerekiyor. Lakin Türkiye’de okullar ortasında önemli eşitsizlikler var. Yani bir beğenilen okullar var, bir de göz önünden uzak tutulmaya çalışılan gözden ırak okullar var.”

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

1 Yorum

Yoruma kapalı.

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?