Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaHaberlerMimar Prof. Dr. Ahunbay, Kız Kulesi’nin onarımında sona gelindiğini açıkladı

Mimar Prof. Dr. Ahunbay, Kız Kulesi’nin onarımında sona gelindiğini açıkladı

İstanbul’un simge yapılarından Kız Kulesi’nin onarım çalışması devam ediyor. Lakin kulenin bulunduğu alanda iş makinelerinin bulunması dikkat çekti.

Projenin danışmanlarından mimar ve onarım uzmanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay bunun nedeninin kulenin zelzeleye karşı güçlendirilmesi olduğunu söyledi.

Yaza kadar onarım çalışmalarını bitirmeyi düşündüklerini belirten Ahunbay, “Kız Kulesi’nin etrafındaki zemine dalga çarpıyor. Kıyı güvenliği için alt kısımdaki boşlukları doldurmak için taşla destek yapıldı. Sonra da derine giden kazıklar çakıldı. Depremde hasar görmemesi için güçlendirme yapıldı” dedi.

Kulenin üzerindeki fener kısmının da tamamlanmaya başlandığını söyleyen Ahunbay, “Tepedeki ahşap kısmı bitti. Son olarak kurşunla kaplanıyor. Daha sonra da kulenin içindeki düzenlemeler yapılacak ve avlunun döşemesi tamamlanacak. Çalışmalarda sona yaklaştık” diye konuştu.

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?