Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaDiğerEkonomiKuveyt Türk'ün etkin büyüklüğü 365 milyar TL'ye ulaştı

Kuveyt Türk’ün etkin büyüklüğü 365 milyar TL’ye ulaştı

Katılım finans asılları doğrultusunda geliştirdiği eser ve hizmetleriyle 33 yıldır müşterilerine muvaffakiyetle hizmet veren Kuveyt Türk, 2022 yılının birinci 9 aylık devrine ait finansal sonuçlarını açıkladı. 2022 yılının birinci 9 ayında kârlılığını artırarak istikrarlı büyümesini sürdüren Kuveyt Türk, 2022 yılı 3. çeyrek prestijiyle 9,1 milyar TL net kâr elde etti. Toplanan fon büyüklüğü 2021 yıl sonuna kıyasla %45 oranında artışla 308 milyar TL’ye ulaştıran Kuveyt Türk’ün kullandırdığı fon büyüklüğü ise %48 oranında artışla 183 milyar TL’ye yükseldi. 2022 yılı birinci 9 aylık periyotta öz varlıklarını 24 milyar TL’ye, faal büyüklüğünü ise 365 milyar TL’ye ulaştıran Kuveyt Türk, etkin büyüklük açısından bankacılık dalında birinci 10 içerisinde yer alırken, iştirak finans kuruluşları ortasında da birinci sıradaki yerini sağlamlaştırdı.

 

“Yenilikçi eser ve hizmetlerle müşterilerimizin hayatını kolaylaştırıyoruz”

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Küresel ölçekte belirsizliklerin öne çıktığı makro ekonomik şartlar altında Türk bankacılık bölümü yılın birinci 9 ayında gerek bilanço gerekse kârlılık göstergelerinde büyümeye devam etti. Kesimin öncü kurumu olarak yılın birinci 9 aylık devrinde iştirak finans bölümünde birinci sefer ‘dijital araç finansmanı’ hizmetini hayata geçirdik. Yeniden TL REFK endeksine uygun yeni finansal kiralama hizmetini müşterilerine sunan birinci iştirak finans kuruluşu olduk. İhracatın finansmanına yönelik fon kullandırım fiyatımızı ise geçen yılın birebir devrine nazaran %43 artışla 1.5 milyar USD düzeyine taşıdık.Yıl sonunda toplanan fon büyüklüğümüzü %50-60 düzeylerine getirmiş olmayı hedefliyoruz. Bu büyümede Türk Lirası cinsi fonların tesirinin devam edeceğini söyleyebiliriz. TL cinsi fon büyüklüğünde %100’ün üzerinde bir büyüme hedefliyoruz. Yabancı para cinsi fonlarda ise kur tesirinden ötürü bir büyüme görecek olsak da TL ile kıyaslandığında bu büyümenin hudutlu olacağını tabir edebiliriz. Tüm bunlarla birlikte, ihracatçılara yönelik yenilikçi tahlillerin yanı sıra çatı kurumlarla iş birliklerimizi büyütmeye devam ediyoruz. İştirak finans prensiplerine uygun olarak, gerçek dalı desteklemeye,müşterilerimize yeni eser ve hizmetler sunmaya, birikimlerini faizsiz finans prensipleri doğrultusunda değerlendirmelerine yardımcı olmaya devam edeceğiz” dedi.

TLREFK endeksine uygun yeni finansal kiralama hizmeti

Kuveyt Türk, Türkiye İştirak Bankaları Birliği (TKBB) ve Borsa İstanbul tarafından faizsiz finans unsurları doğrultusunda oluşturulan Türk Lirası Gecelik İştirak Referans Getiri Oranı (TLREFK) endeksli orta ve uzun vadeli leasing finansmanı hizmetini müşterilerine sunan birinci iştirak finans kuruluşu oldu. Borsa İstanbul tarafından faizsiz finansman prensiplerine uygun biçimde günlük olarak yayınlanan TLREFK oranına endeksli, TL borçlanmalı ve değişken maliyetli leasing finansman hizmeti, orta ve uzun vadeli leasing finansmanı hizmetini ve finansman maliyetini muhakkak bir seriye endeksleme fırsatı sunuyor. TLREFK oranları günlük olarak Borsa İstanbul tarafından belirleniyor.

Sektörde bir birinci: Dijital Araç Finansmanı

Yenilikçi eser ve hizmetleriyle öne çıkan Kuveyt Türk, geçtiğimiz aylarda Türkiye’de bir unsur imza atarak sıfır yahut ikinci el araç sahibi olmak isteyenler için tüm kademeleri Kuveyt Türk Taşınabilir üzerinden tamamlanabilen “Dijital Araç Finansmanı” hizmetini başlattı. Dijital Araç Finansmanı hizmeti kapsamında müşteriler, fiziki şubeye gitmeye gerek kalmaksızın araç finansmanı süreçlerinin tamamını 7/24 Kuveyt Türk Taşınabilir üzerinden gerçekleştirebiliyor. Gerekli kaidelerin yerine getirilmesi durumunda süreçler birebir gün içinde tamamlanabiliyor. Ayrıyeten müşteriler, dijitale özel kâr oranı ve fırsat eseri indirimleriyle avantajlı finansman kullanma ayrıcalığı yaşıyor.

Tarım odaklı teşebbüslere çağrı!

Kuveyt Türk, yenilikçi fikirlerin hayat bulması için kurduğu Fikrinn Platformu üzerinden yeni davetini tarım odaklı teşebbüslere yaptı. Kuveyt Türk, tarım bankacılığı alanında faaliyet gösteren teşebbüslere yeni müşteri edinme, finansmana kolay ulaşım, yatırım ağlarına erişim, kurumsal iş birliği ve mentorluk imkanları sunacak. Davet kapsamında, teşebbüslerin tarım ve hayvancılıkta sürdürülebilirlik, organik tarım ve yeterli tarım uygulamaları, yüksek tarım teknolojileri, tarım odaklı dijital pazar yeri, akıllı tarım uygulamaları üzere tarım bankacılığı alanlarına hitap etmesi gerekiyor. Teşebbüslerin bu alanlardaki hizmetlerini ve eserlerini dijital araçlar kullanarak oluşturması ehemmiyet arz ediyor.

Uluslararası Tedarik Zinciri Finansmanı hizmetine ‘yılın işlemi’ ödülü

Kuveyt Türk, iştirak finans prensiplerine nazaran Türkiye’de ve dünyada birinci kere Memleketler arası Tedarik Zinciri Finansmanı sürecini FCI bünyesinde gerçekleştiren kuruluş olma muvaffakiyetini gösterdi. Bu hizmet, ihracat yapan hükmî müşterilere, yurt dışı vadeli mal ve hizmet satışları için tahsilat idaresi, muhabir garantisi ve finansman eserlerinin bir ortaya getirildiği geniş bir yelpazede tahlil sunuyor.

Kuveyt Türk’e en yenilikçi banka ödülü

İngiltere’nin önde gelen finans ve iş tahlili yayınlarından biri olan International Finance mecmuasının düzenlediği “International Finance Awards 2022” kapsamında Kuveyt Türk, ‘MostInnovati ve Islamic Bank’ ödülünün sahibi oldu. Kuveyt Türk’ün müşteri odaklı yaklaşımı, teknoloji – inovasyon eksenli çalışmaları ve dijital dönüşüm yolunda attığı adımlar bu mükafata layık görülmesinde kıymetli rol oynadı.

2022 birinci 9 ayı prestijiyle sayılarla Kuveyt Türk

  • Reel iktisada nakdi ve gayri nakdi fon kullandırımlar aracılığıyla 209,3 milyar TL takviye sağladı.
  • 2022’nin birinci 9 ayında kullandırılan fon büyümesi %48 seviyesinde gerçekleşti ve nakdi fon büyüklüğü 183 milyar TL’ye ulaştı.
  • İhracatın finansmanına yönelik fon kullandırım fiyatı geçen yıla nazaran USD bazında %67,2 artarak 1,14 milyar USD oldu.
  • Yüksek etkin kalitesi odağıyla donuk alacaklar oranı %1,8 seviyesinde gerçekleşti.
  • İlk 9 ayda %32,3 yabancı para kullandırılan fon büyümesiyle yatırımlar ve dış ticaret finanse edildi.
  • 9 aylık toplanan fon büyümesi %45 oranında gerçekleşerek toplamda 308 milyar TL toplanan fon hacmine ulaşıldı.
  • Yılbaşından bu yana %88,4 Türk Lirası toplanan fon büyümesiyle fonlama tabanı içerisindeki TP’nin hissesi artırıldı.
  • Cari hesabın toplanan fonlar içerisindeki hissesi %55,7 olarak gerçekleşti.
  • Yasal limiti yüzde 12 olan sermaye yeterlilik oranı %25,9 düzeyine ulaştı.

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?