Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaHaberlerKomite Masasının Anayasa Çalışması Hazır

Komite Masasının Anayasa Çalışması Hazır

2023’te yapılacak seçimlere az bir vakit kala muhalefet şimdi Cumhurbaşkanı adayı açıklamış değil.

Altılı masayı oluşturan muhalefet partileri toplantı üstüne toplantı yaparken, iktidar cephesinden neredeyse her gün yeni bir atak geliyor.

Parlamenter sisteme geçiş konusunda mutabakat sağlayabilen muhalefet ise, geçiş sürecindeki anayasa çalışmasını tamamladı.

Altılı masa tarafından oluşturulan komite, mevcut anayasanın 89 hususu ve 10 başlığında değişiklik önerdi.

Anayasa çalışması, önderlerin daha evvel imzaladıkları güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişi öngören mutabakat metni temel alınarak yürütüldü. Bu kapsamda ana metin genel sınırlarıyla korunurken kimi başlıklarda değişikliğe gidildi.

Hayvan hakları fıkrası eklendi

Çalışma kapsamında, mevcut anayasanın ikinci kısmında yer alan “Temel Haklar ve Ödevler” başlığındaki, “ödev” sözü, “özgürlük mantığına aykırı” ve “bireyi ezen bir ifade” olduğu gerekçesiyle “hürriyet” olarak değiştirildi.

Anayasadaki “Sağlık hizmetleri ve etrafın korunması” başlığına “hayvan hakları” sözü eklendi. Bu çerçevede “sağlık hakkı” ile “çevre ve hayvan hakları” başka fıkralar olarak düzenlendi.

‘Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilsin’

Çalışmada, “Devlet doğal hayatı ve hayvanları korur, hayvanlara yönelik eziyet ve berbat muamele yapılmaması için gerekli önlemleri alır” tabiri yer aldı.

Siyasi partilerin kapatılması zorlaştırıldı. Siyasi partilerin kapatılmasının, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi ve TBMM üye tam sayısının 5’te 3 çoğunluğunun vereceği müsaadeye bağlı olarak açılan dava üzerine Anayasa Mahkemesince kesin olarak karara bağlanması önerildi.

TBMM’deki sandalye sayısında değişiklik öngörülmedi ve 600 olan milletvekili sayısı korundu. Yurt dışı oyların seçim bölgesi olarak tanımlandığı çalışmada, “Yurt dışında yaşayan Türkler” formunda başka bir seçim etrafı oluşturulması ve yurt dışı seçim etrafından seçilecek milletvekili sayısının 15’i geçmemesi öngörüldü.

Yurt dışı oyların seçim bölgesi olarak tanımlandığı çalışmada, “Yurt dışında yaşayan Türkler” biçiminde başka bir seçim etrafı oluşturulması ve yurt dışı seçim etrafından seçilecek milletvekili sayısının 15’i geçmemesi öngörüldü.

Pazartesi günü açıklanacak

Çalışmaya nazaran, Anayasa Mahkemesi ile Yargıçlar ve Savcılar Şurası üye sayısında bayan kotası uygulanacak. Mahkeme ve konseye seçimle gelenlerin en az yarısı bayan olacak.

AA’nın haberine nazaran kurulun anayasa değişikliğine ait hazırladığı metin, 28 Kasım Pazartesi günü, genel liderlerin iştirakiyle düzenlenecek programla kamuoyuyla paylaşılacak.

 

 

 

 

Yedi ülke için kur krizi uyarısı: Türkiye de listede

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?