Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaDiğerTeknolojiKablo internet mi, Fiber internet mi, DSL mi? Nedir, ne değildir, hangisi...

Kablo internet mi, Fiber internet mi, DSL mi? Nedir, ne değildir, hangisi daha güzel?

Yeni bir yere taşınırken, aklımızdaki en değerli sorulardan biri artık hangi internet temas seçeneklerinin o bölgede desteklendiği oluyor. Çağdaş internet için çok yavaş olmasından ötürü 56K çevirmeli irtibat istemeyeceğiniz kesin. Uydu internet ise şu anda çok kıymetli ve sıkıntılı olabiliyor. Hücresel bilgi hayli gelişmiş olsa da, hala kablolu bir seçenekle tam olarak birebir düzeyde değil ve çok daha değerli. Bu durumda geriye kablo, fiber ve DSL seçenekleri kalıyor.

Kablo internet nedir?

Kablo internet, kablolu televizyonla birebir teknolojiyi kullanır. Bilgiler, ekseriyetle kısaca “koaksiyel” olarak isimlendirilen bir koaksiyel kablo aracılığıyla hareket eder. Bu kablo, bir dielektrik yalıtkan, dokuma bir bakır müdafaa ve bir dış plastik katman ile çevrili bir bakır çekirdekten oluşur.

Kablo internet, konutunuzda yahut ofisinizde bir kablo modem ve operatörünüzün bulunduğu yerde bir kablo modem sonlandırma sistemi gerektirir. Bu sistem, modeminizi internete bağlayan modüldür.

Koaksiyel kablo, büyük ölçüde bant genişliği ile birebir anda hem internet kontağı hem de televizyon erişimi sağlama kapasitesinden daha fazlasını sunar. Bu nedenle, ekseriyetle iki hizmet bir ortada sunulur.

Fiber internet nedir?

Fiber internet, fiber optik kablolar aracılığıyla iletilir. Fiber optik kablo, elektrik yerine ışığı ileten cam yahut plastik lifler içerir. İster bir telefon görüşmesi ister bir podcast olsun, datalarınız bu ışığın içinde yer alır.

Bu süreç, toplam iç yansıma sayesinde çalışır. Işık bir gerece çarptığında emilebilir, yansıtılabilir yahut kırılabilir. Kablodan kaçmaya çalışırken ışık emilirse, başka uçta temas yoksa yahut kabloda kırılırsa, bilgi başka uca ulaşamaz. Bilginin öteki uca ulaşması için ışığın daima olarak bir uçtan başkasına yansıması gerekir.

Bu nedenle lifler iki katmandan oluşur: Çekirdek ve kaplama. İç ve dış katmanların her ikisi de silikon dioksit üzere bir cam çeşidinden yapılmıştır. Lakin, dış kaplama, çekirdekten daha düşük bir kırılma indeksi elde etmek için karıştırılmış öteki gereçlere sahip olabilir. Kaplama daha yüksek bir indekse sahipse, iletim sırasında ışık kablodan kaçacaktır.

DSL internet nedir?

DSL (digital subscriber line), dijital abone sınırı manasına gelir ve telefon çizgileri üzerinden bilgi iletmek için kullanılan bir teknoloji cinsidir. Çevirmeli ilişkiden farklı olarak DSL, tıpkı anda bir sabit sınır üzerinden telefon görüşmeleri yapmanızı engellemez.

DSL mevcut telefon çizgilerini kullandığından ötürü, her ikisi de ekseriyetle kabloları yer altına gömmek için hendek kazmayı gerektiren kablo yahut fiber internetten daha ucuz bir formda sunulabilir.

Birçok müşteri asimetrik DSL olarak bilinen bir sürate sahiptir ve indirme suratları yükleme suratlarından daha yüksektir. Bu kavram, kullandığımız internet cinsinden bağımsız olarak çoğumuzun deneyimlediği şey olduğundan ötürü tanıdık gelebilir.

Araştırmacıların geçişli bakır telefon sınırlarını kullanarak her iki tarafta de 1Gbps’nin üzerinde hızlara ulaşması ile simetrik DSL de mevcuttur. Ancak pratikte DSL hızları çok daha yavaştır.

Fiber bu seçeneklerin şüphesiz en hızlısı olsa da aradaki fark giderek kapanıyor. Google Fiber, 2Gbps’ye kadar sürat kelamı veriyor. Karşılaştırıldığında, Comcast’in kablo planları yaklaşık 1 Gbps (Gigabit Ethernet) ile azamiye çıkıyor, fakat şirket 2025 yılına kadar 2 Gbps suratına ulaşacağını belirtiyor.

Hangisi daha âlâ?

İnternet temas suratı çeşitli faktörlere bağlıdır. Mahallenizde tıpkı anda internete giren çok sayıda insan varsa görüntüleriniz daha sık orta belleğe alınabilir. Bu bilhassa kablo için geçerlidir, lakin fiber internet de birebir düşünceyi yaşayabilir. Olağan ki hizmet sağlayıcıların ortasında sonlu rekabet de, farklı hizmet çeşitlerinin tıpkı surattaki sürümleri için benzeri fiyatlar istemesi manasına geldiği için, sabit bir bütçe ile çok farklı hizmetler almanız mümkün olmayabilir.

Tekrar de fiberin sürat dışında kabloya nazaran birçok avantajı vardır. Fiber optik kablolar bilgileri daha süratli gönderdikleri için, uzun aralı bağlantı için daha uygundur ve bu nedenle internetin büyük bir kısmını oluşturur.

Elektrik olmadığı için fiber internet ilişkilerinin elektrik kesintisi sırasında kesilme mümkünlüğü da daha düşüktür. Cam yahut plastikten yapıldıkları için elektrik çizgileri, elektrikli ekipman yahut yıldırımdan kaynaklanan parazitlere karşı daha az hassastır.

Kablo internet ise, birçok ülkede rahat erişilebilirlik avantajına sahiptir. Ekseriyetle kablolu televizyonun olduğu her yerde sunulur, bu da kırsal olmayan alanların birçoklarının bu internet cinsine erişimi olduğu manasına gelir. Öte yandan, fiber ekseriyetle makul kentlerle sonludur ve hatta bir kent içinde bile sırf makul bölgelerde bulunuyor olabilir. Hatta caddenin karşısındaki sokaklarda varken sizin bulunduğunuz tarafta fiber olmaması problemini yaşamış olabilirsiniz.

DSL, kablo ve fiberin olmadığı alanlarda tek seçenektir, lakin telefon çizgileri artık eskisi kadar gerekli görünmüyor. Hücresel ve uydu internet, kablo yahut fiber alamayan beşerler için bir internet seçeneği olarak DSL’nin yerini giderek daha fazla alıyor.

Maliyete gelince, değerli bir fark olduğu söylenebilir. Kablo ve DSL internetin her ikisi de bir şirketin mevcut altyapısına dayanır (çünkü kablo TV ve telefon hatları onlarca yıldır kullanılmaktadır), fiber ise ekseriyetle bir alana yeni kabloların döşenmesini gerektirir. Öte yandan, fiberin bakımı vakitle daha ucuza gelir. Tüketicilerin ne kadar ödediğine gelince, hangisini seçerseniz seçin, planlar hayli karşılaştırılabilir fiyatlara sahiptir.

Lakin karşılaştırılabilir bütün özelliklerine karşın, geleceğin internet seçeneğinin fiber olacağı rahatlıkla söylenebilir.

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?