Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaDiğerSağlıkInsülin Direnci Nedir? Neden Oluşur? - Dyt. İlayda Özgün

Insülin Direnci Nedir? Neden Oluşur? – Dyt. İlayda Özgün

Diyabeti hepimiz biliyoruz fakat bir başka önemli konuyu es geçiyoruz: İNSÜLİN DİRENCİ!

 

🍍İNSÜLİN DİRENCİ NEDİR?

🎗️Gün içinde aldığınız şekeri yani glikozu enerjiye dönüştürebilmeniz için insülin hormonuna ihtiyacınız vardır. Karaciğer, yağ ve kas dokusu gibi bölgelerinizde insüline karşı duyarsızlık gelişmesi sonucu insülin direnci oluşur. Bu durumda kandaki şeker enerjiye dönüşemez ve yüksek seviyelerde seyreder. Yüksek şeker oranı bir süre sonra metabolik sendrom ve tip 2 diyabete neden olabilir.

 

🍍İNSÜLİN DİRENCİ NEDEN OLUŞUR?

🎗️ Yağ dokusu olarak bilinen adipoz dokuda aşırı yağ depolanması,
🎗️Fruktoz ve şekerli içeceklerin fazla tüketilmesi sonucu karaciğer yağlanması
🎗️Yanlış beslenme sonucu dolaşımda artan serbest yağ asidi ve glikoz yani hiperglisemi,
🎗️Özellikle göbek bölgesinde yağlanma,
🎗️ En önemlisi ise HAREKETSİZLİK
Bu sebepler sonucu İNSÜLİN DİRENCİ gelişebilir.

 

Kaynak: diyetisyenilaydaozgun.com

 

 

DİYETİSYEN İLAYDA ÖZGÜN KİMDİR?

1999 yılında Muğla’nın Fethiye ilçesinde dünyaya geldim. Küçük bir sahil kasabası olan Göcek’te büyüdüm. Küçük yaştan beri yemek ve sağlık alanı ile iç içe olmayı hep sevmişimdir. Bu sempati ile beraber 2017 yılında ilk tercihim olan Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümüne girmeye hak kazandım. Akademik hayatım boyunca gönüllü olarak çok sayıda sosyal sorumluluk projesine, bilimsel eğitime, kongre ve konferansa katılım sağladım. 

Üniversite hayatımın en değerli seneleri Covıd-19 dönemine denk gelmesine rağmen gönüllü olarak kliniklerde, hastanelerde ve mutfaklarda staj yapma imkanı yakaladım. Ege Üniversitesi Hastanesinde Tıbbi Beslenme Sistemleri, Kadın Doğum, KBB, Dahiliye ve İç Hastalıkları, Çocuk Cerrahisi alanlarındaki stajlarımı başarıyla tamamladım.

Mesleki tecrübemi pekiştirmek amacıyla İstanbul Amerikan Hastanesi’nde gönüllü staj yaptım.
Memlekete dönüş yaptığımda ise ofis ortamını gözlemlemek ve deneyimlemek için özel bir klinikte gönüllü olarak çalıştım.
2022 yılında Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden ”Diyetisyen” unvanı ile mezun oldum. Kariyerimde mesleğimin getirdiği görev bilinci ile etik koşullar içerisinde ilerlemek temel hedefimdir. 

 

 

 

Göcek Diyet Danışmanlığı ve Sağlıklı Beslenme

Facebook Yorumları
Dyt. İlayda Özgün
Dyt. İlayda Özgünhttps://diyetisyenilaydaozgun.com/
1999 yılında Muğla'nın Fethiye ilçesinde dünyaya geldim. Küçük bir sahil kasabası olan Göcek'te büyüdüm. Küçük yaştan beri yemek ve sağlık alanı ile iç içe olmayı hep sevmişimdir. Bu sempati ile beraber 2017 yılında ilk tercihim olan Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümüne girmeye hak kazandım. Akademik hayatım boyunca gönüllü olarak çok sayıda sosyal sorumluluk projesine, bilimsel eğitime, kongre ve konferansa katılım sağladım.Üniversite hayatımın en değerli seneleri Covıd-19 dönemine denk gelmesine rağmen gönüllü olarak kliniklerde, hastanelerde ve mutfaklarda staj yapma imkanı yakaladım. Ege Üniversitesi Hastanesinde Tıbbi Beslenme Sistemleri, Kadın Doğum, KBB, Dahiliye ve İç Hastalıkları, Çocuk Cerrahisi alanlarındaki stajlarımı başarıyla tamamladım.Mesleki tecrübemi pekiştirmek amacıyla İstanbul Amerikan Hastanesi'nde gönüllü staj yaptım. Memlekete dönüş yaptığımda ise ofis ortamını gözlemlemek ve deneyimlemek için özel bir klinikte gönüllü olarak çalıştım. 2022 yılında Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden ''Diyetisyen'' unvanı ile mezun oldum. Kariyerimde mesleğimin getirdiği görev bilinci ile etik koşullar içerisinde ilerlemek temel hedefimdir.
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?