Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaDiğerEkonomiHükümet Bastırıyor: Döviz Mevduat Sahiplerine Satış Baskısı

Hükümet Bastırıyor: Döviz Mevduat Sahiplerine Satış Baskısı

Merkez Bankası’nın son düzenlemesi sonrası bankalar, tasarruf sahiplerini döviz mevduattan vazgeçirmek için faizi yüzde teğin altına çekmeye başladı.

Merkez Bankası’nın geçen ay yaptığı düzenleme sonrası süratle düşüş

Merkez Bankası geçen ay, yabancı para mevduatı, TL mevduattan daha yüksek olan bankalara komite ödeme şartı getirmişti. Düzenleme sonrası bankalarda döviz mevduat faizinin süratle düştüğü gözlemlendi.

Hükümetin gösterdiği sopa sonrası yüzde 0,35’e çeken banka var

Pek çok banka hükümetin gösterdiği sopa sonrası döviz mevduatına ödediği faizi yüzde 1’in altına çekti. Düzenleme öncesi yüzde 6-7 bandında olan oran kimi bankalardaysa yüzde 3,5 ile 4 ortasında.

Bankalar ek maliyetten kaçmaya çalışıyor

Bankacılık kaynaklarına nazaran, bankalar döviz mevduattaki oranı sert halde indirerek Merkez Bankası’nın ceza niteliğindeki ek maliyet yaratan düzenlemesinin dışında kalmayı amaçlıyor.  Yeniden kaynaklara nazaran bu tıpkı vakitte tasarruf sahipleri üzerinde ‘dövizini sat‘ baskısı oluşturuyor.

 

 

 

Yatırımcılar İçin Müdürlükten Satışa Çıkan Arsalar

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?