Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaDiğerTeknolojiGoogle'dan Yazıyı Fotoğrafa Dönüştüren Yapay Zeka

Google’dan Yazıyı Fotoğrafa Dönüştüren Yapay Zeka

ABD merkezli teknoloji devi Google, yapay zekanın sınırlarını zorladığı yeni teknolojisi Imagen’ı duyurdu. Bir metni görüntüye dönüştürmeye yarayan Imagen, bu özelliği sayesinde benzersiz görüntülerin otomatik olarak oluşturulmasını sağlıyor. Imagen’ın kullanılabilmesi için gerekli olan tek şey ise anlaşılır bir metin yazmak.

Google’ın makine öğrenimi tekniğine dayanan Imagen, yazılan bir metnin görüntü haline getirilmesini sağlıyor. Böylelikle hayal ettiğiniz herhangi bir şeyin görüntüsünü yalnızca yazı yazarak oluşturabileceksiniz. Ancak Google, Imagen’ı şu an için kamuya açık hale getirmedi. Bu yüzden bu benzersiz teknolojiden faydalanmak için bir süre daha beklemek gerekecek.

Google Imagen ile oluşturulmuş bazı fotoğraflar

Yukarıda Google Imagen ile oluşturulmuş bazı örnekleri görüyorsunuz. Örneğin; sol baştaki ilk fotoğraf için şöyle bir metin yazılmış: “Times Meydanı’nda bisiklet süren bir Corgi köpeği. Köpek güneş gözlüğü ve şapka takar.” Orijinali İngilizce olan bu metnin girilmesiyle oluşturulmuş görüntü, yapılan betimleme ile mükemmel bir uyum içerisinde.

Imagen nasıl çalışıyor?

Google Imagen’ın internet sitesinde, bu yapay zeka teknolojisinin nasıl çalıştığı da anlatılıyor. Yapılan açıklamalara göre kullanıcının girdiği metin, diğer her şeyden önce analiz ediliyor ve T5-XXL ile kodlanıyor. Yapay zekaya gömülen metin, önce 64 x 64 piksel çözünürlüğünde küçük bir görüntü haline getiriliyor. Sonra da bu görüntü büyüyor ve son halini alıyor.

Google Imagen’ın kullanılabilmesi için basit metinler yazılması gerektiğini söylemiştik. Yukarıda, yapay zeka teknolojisi için hazırlanan internet sitesinde yer alan bazı örnekler yer alıyor. Bu örneklere baktığımızda, genel olarak basit metinlerin kullanıldığını görüyoruz. Örneğin; “Aynaya bakan bir köpeğin kedi görmesi.” veya “Sahra Çölü’nde hasır şapka ve neon güneş gözlüğü takan küçük bir kaktüs.” gibi basit cümleler, oldukça başarılı sonuçlar vermiş durumda.

Bu arada, Google Imagen etkileyici olsa da dünyada bir ilk değil. Bilenler olacaktır; OpenAI isimli yapay zeka şirketi bundan “DALL-E” olarak isimlendirilen yapay zeka aracını piyasaya sürmüştü. Tıpkı Google Imagen gibi metinleri görüntü haline getirmeye yarayan bu yapay zeka, beta kapsamdayken bile oldukça ilgi görmüş, bu araç sosyal medyada gündem olmuştu. Google Imagen, DALL-E’nin tam anlamıyla rakibi olarak karşımıza çıkmış durumda…

Eğer siz de Google Imagen ile oluşturulan tüm örnekleri incelemek isterseniz, buradaki bağlantıyı kullanarak ilgili internet sitesine gidebilirsiniz.

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?