Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaDiğerOtomobilGeneral Motors'dan 'maden' yatırımı

General Motors’dan ‘maden’ yatırımı

ABD’li otomotiv üreticisi General Motors (GM), lityum teknolojileri konusunda faaliyet gösteren girişim EnergyX’e yatırım yaptığını bildirdi.

Lityum, elektrikli araç bataryalarının temel bileşenlerinin biri olarak öne çıkıyor. Dolayısı ile, kelam konusu yatırımın GM’in tedarik sorunlarının önüne geçme hedefi ile yapıldığı belirtiliyor.

Otomotiv endüstrisindeki elektriklenme yarışı, şirketlerin elektrikli otomobillerde kullanılan madenlerin tedarikini sağlama alma yarışına da dönüştü.

Bu kapsamda, farklı üreticiler lityum, bakır, nikel ve diğer kritik madenlere yatırım yaparak, gelecekte tedarik sorunu yaşamamayı hedefliyor.

GM’in yatırım yaptığı EnergyX, direkt lityum çıkarma teknolojilerine sahip olması ile dikkat çekiyor.

Yatırım kapsamında, GM’in teknik ekiplerinin de EnergyX ile birlikte çalışması bekleniyor. GM’den Seri B yatırımı alan teşebbüsün, 50 milyon bedelinde bir finansala erişim sağladığı aktarıldı.

50 MİLYON DOLAR SAĞLADI

EnergyX’in başlıca rakipleri arasında Rio Tinto ve BMW’nin yatırım yaptığı Lilac Solutions bulunuyor.

GM, daha evvel de Lithium Americas Corp’a 650 milyon dolarlık yatırım yaparak şirketin en büyük hissedarı olmuştu. ABD’li üretici 2021’de Controlled Thermal Resources’a yatırım yapmıştı.

 

 

Otomadencilik periyodu başladı: Otomotiv devlerinden elektrik yatırımı

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?