Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaOyunFire Emblem Engage İncelemesi

Fire Emblem Engage İncelemesi

Fire Emblem serisi pek çok oyuncu için özel manalar taşıyor. Hem yıllardan beri muvaffakiyetle devam etmesi hem de birden fazla oyununda sağlam bir strateji/RPG sunabilmesi onu hakikaten de özel kılıyor. Serinin son oyunu Fire Emblem Engage de çok daha derin strateji ögeleri ve geri dönen silah üçgeniyle çok beğendiğim bir oyun oldu.

Oynanışından ve öyküye değinmeden evvel önce, Fire Emblem Engage’in Switch’teki en düzgün görünen oyunlardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Elbette aklınıza fotogerçek grafikler gelmesin ki esasen oyun hiçbir vakit bunu amaçlamıyor. Fakat tıpkı kaliteli bir anime izler üzere kesintisiz, çok etkileyici animasyonlara sahip. Ve ben bu görsel lisanı çok beğendim. Ayrıyeten birçok JRPG’nin tersine neredeyse tüm diyaloglar seslendirmeye sahip. Bu da kıymetli bir artı.

Oyunun temel mekaniği, küçük ordunuzla savaş haritalarında, tüm birimlerinize komutlar verdiğiniz sıra tabanlı bir sisteme dayanıyor. Düşmanlarla çarpışırken, savunmanızın güçlü olmasını sağlamaktan tutun da, ordu dizilimini ayarlamaya kadar pek çok değerli karar almanız gerekiyor. Silah üçgeninde hangi silahın başkasına karşı avantajlı olduğunu bilmeniz, gerektiğinde de yanınızda sinerji oluşturabilecek öbür karakterleri tutmanız gerekiyor. 

Fire Emblem Engage kolay bir oyun diyemem fakat tahsil eğrisi en rahat üretimlerden biri. Oyunun başlarındaki rehberlere dikkat ederseniz çok süratli bir halde oyuna alışıyor ve şayet ki çeşide aşina değilseniz, bol bol antreman yapıyorsunuz. Zira oyunun prolog kısmı bittikten sonra savaşlar ciddileşiyor ve bir anda çok fazla ünitesi tıpkı anda denetim etmeniz bekleniyor. Bu etaba gelene kadar öğrendikleriniz bence çok kıymetli.

Engage’in kıssa manasında ve evvelki oyundaki toplumsal sistemin yerine, seriye epey yeni oyun mekaniği getirdiğini söyleyebilirim. Bunlar ortasında en kıymetlisi, eski Fire Emblem oyunlarından kimi ekip arkadaşlarınızla birlikte savaşan ikonik kahramanlar olan amblemlerin kullanıyor olması. İlgili yüzüğü bulup Amblemini çağırdıktan sonra küçük ordunuzdan birinin bu amblemleri kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Amblemler kahramanlarınıza yeni ve güçlü yetenekler getiren Engage komutunu açmanızı sağlıyor. İşin püf noktası, bu Engage modunda sırf üç çeşit kalabiliyor olmanız. Akabinde yetenek soğumaya giriyor ve savaş lakin uzarsa tekrar kullanabiliyorsunuz. Elbetteki savaş alanındaki en kıymetli yetenekler olduğu için bu yüzükleri kullanmak ve hangi kahramana vereceğinizi seçmek de birebir biçimde kıymetli.

Ayrıyeten amblemlerin taşıyıcıları ve amblemler ortasında savaşlarda başarılı hayli bir bağ oluşuyor. Bu bağ çok değerli olduğu için her savaşta başınıza nazaran yüzük değiştirmemenizi öneririm. 

Karakterlerinizin Etkileşim halindeyken kullandığı silahlar da farklı efektler için yükseltilebilir ve rafine edilebilir. Bir karakter oluştururken ne kadar çok şeyi göz önünde bulundurmanız gerektiği birinci başta başınızı karıştırıyor fakat bir noktada her şeyi oyun size aslında öğretiyor. 

Sistemin en dertli tarafıysa Tıpkı Fire Emblem: Three Houses’ta olduğu üzere düzey atlandığında statistikler rastgele yükseltiliyor, bu nedenle büyücünüz 1 puan güç ve 1 puan el hüneri kazanabiliyor. Bu durum sahiden iki oyunda da canımı en çok sıkan şey oldu.

Tecrübenin birden fazla ana kıssa savaşlarından gelecek, lakin oyunun derinliklerine dalmak istiyorsanız, o vakit katiyen birtakım yan vazifeleri yapmanız kural. Başka türlü birtakım ekstra kaynaklara sahip olmayacak ve daha fazla tecrübe kazanamayacaksınız. Ayrıyeten ordunuza yeni karakterler de katabilirsiniz. Ek olarak savaş rotasyonu için de yan misyonlar çok değerli. Zira bu sayede kardoda olmayan kahramanların da kolay kolay düzey almasını sağlayabilirsiniz.

Fire Amblem Engage toplumsal istikameti azaltılmış olsa da beni kendine bağlamayı başarmış bir oyun. Oyundaki seyahatten keyif aldım ve şimdiden farklı bir karakter dizisine odaklanacak bir sonraki oyunum hakkında düşünüyorum.

Fire Emblem: Three Houses ile birebir düzeyde olmasa bile, kıssa sizi sonuna kadar meşgul edecektir. Seriyi birinci kere oynayacak olanlar, Fire Emblem Engage’i nitekim seveceklerdir.

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?