Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaHaberlerFalyalı cinayeti davası: Sanıklar suçlamaları reddetti

Falyalı cinayeti davası: Sanıklar suçlamaları reddetti

Kıbrıs‘ta silahlı atak sonucu Halil Falyalı ve sürücüsü Murat Demirtaş‘ın öldürülmesine ait dava başladı. Ortalarında Mehmet Faysal Söylemez ve Mustafa Söylemez kardeşlerin olduğu 6 sanık suçlamaları reddetti.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki birinci duruşmaya tutuklu sanıklar Mustafa Söylemez, Mehmet Faysal Söylemez ve Abdurrahim Çelik, Ses ve İmajlı Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Seçkin Yıldız ve Cengiz Şener ise salonda hazır bulundu. Tutuksuz sanık Metin Süs duruşmaya katılmadı. Halil Falyalı’nın eşi Özge Falyalı’yı ise Avukatı temsil etti.

SÖYLEMEZ KARDEŞLER BERAAT İSTEDİ

DHA’nın aktardığı bilgilere göre, birinci savunmayı Mehmet Faysal Söylemez yaptı. Söylemez, “Hayatımda Kıbrıs’a gitmedim. Sanıklardan yalnızca Mustafa’yı kardeşim olması münasebetiyle tanırım. Suçlamaları kabul etmiyorum. Mağdur edildim. Tahliyemi ve beraatini talep ederim” dedi. Öteki sanık Mustafa Söylemez ise “Ben hiç kimseyi öldürmedim. Öldürülmesine azmettirmedim, yardımcı olmadım. Kıbrıs polisi ağır baskı altında kalmış zannediyorum. Hemen yıktılar bana cürmü. Muhtemelen uçaktaki bireylerin GBT’sine bakıp beni suçladılar” diye konuştu. Mustafa Söylemez dokümanda “örgüt kurmak ve yönetmek” ile “adam öldürmekle” suçlandığını belirterek suçlamaları reddetti: “Örgüt kurma ve yönetme kabahatini işlemedim. Hiç tanımadığım beşerlerle nasıl örgüt kurabilirim. Sanıklardan Mehmet Faysal ağabeyim, Metin Süs arkadaşımdır. Öbür üç kişiyi tanımıyorum. Suçlamayı kabul etmiyorum.”

‘OKUL KAYDI İÇİN GİTTİM’

Özge Falyalı’nın avukatı soru sorunca Mustafa Söylemez, “Aracı ben kiraladım. Su şişesinde parmak izimin olması olağan. Olayı öğrendiğimde Girne’den çıkıp Lefkoşa’ya geçiş yaptım. Üç farklı yerde geniş denetimden geçtik. Kabahat ispatı olsa polis göremez miydi? Kabahatin bana yıkılmasının nedeni sabıka kaydı ve GBT. Kıbrıs polisi de 2 yıldır bizdeki GBT’yi görebiliyor GBT’yi görüp cürmü bana yıktılar” karşılığını verdi. Söylemez, Falyalı’nın avukatının ‘ne sıklıkta Kıbrıs’a gittiğini sorması üzerine’, Yakındoğu Üniversitesi’nde hukuk okuduğunu, kaydının silindiğini, kaydı yenilemek için gittiğini söyledi.

Sanık Nadir Yıldız da Kıbrıs’a tatil gayeli yalnız gittiğini ileri sürdü ve polis tarafından ruhsal ve fizikî şiddete uğradığını söyledi. Yıldız, “Suçlamanın kaynağı Kıbrıs polisidir. Kabul etmiyorum. Devletime ve kurumlara inanıyorum. Devletim ve kurumlarınca yeni soruşturma yapılmasını talep ederim. Suçsuzum” dedi. Tüm sanıkların yanlışsız olduklarını söylemesiyle birlikte avukatlar tahliye talebinde bulunuyor.

SÖYLEMEZ KARDEŞLER İÇİN İKİ SEFER AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENİYOR

İddianamede, Mehmet Faysal Söylemez ve Mustafa Söylemez kardeşlerin “Tasarlayarak öldürme” ve “Suç işlemek gayesiyle örgüt kurma ve yönetme” yanılgılarından iki sefer ağırlaştırılmış müebbet mahpusu ve 12’şer yıla kadar mahpusları istendi. Öbür 4 şüphelinin ise “Tasarlayarak öldürmeye yardım” ve “Suç işlemek gayesiyle kurulan örgüte üye olma” kabahatlerinden ise 32 yıl 6 aydan 46 yıla kadar mahpusları talep ediliyor. İddianamede, Halil Falyalı’nın öldürülmesinin eylül ayında planlandığı lakin Falyalı cezaevinde olduğu için 6 ay sonra gerçekleştirildiği belirtiliyor.

 

 

 

 

Akut Karaciğer Yetmezliği İçin Erken Teşhis Çok Önemli!

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?