Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaDiğerSağlıkEvde Sağlık Hizmeti

Evde Sağlık Hizmeti

EVDE SAĞLIK HİZMETİ NEDİR?

Evde sağlık hizmeti hastaneye gidemeyecek durumda olan kişilere yardımcı olunması için kurulmuş bir sağlık programıdır. Kimler hastaneye gidemez? Fazla yaşlanmış artık yürüyebilecek kendi gündelik işlerini yapamayacak durumdaki insanlar ya da bazı engelleri olan. Hastaneye gitmesi büyük sorun oluşturabilecek olan kişiler. Ya da yatalak yataktan kalkmak gibi bir durumu olmayan kişilerin tedavi görme hakkının sağlanabilmesi için kurulmuş bir programdır.

 

Genelde hasta bakıcılarına ya da hastanın akrabalarına bir takım eğitimler vererek bazı durumlarda müdahale edebilecek seviyeye gelmesi sağlanır. Ayrıca haftalık veya aylık düzenli olarak rutin klinik kontrollerini yapıp sonuçlarının açıklanmasında da bu program oldukça etkilidir. Son yıllarda ülkemizde aile hekimleri de haftanın bir günü mecburi olarak evden çıkamayan hastalarını ziyaret ederek tedavi görme haklarını yerine getirmektedir.

Bir diğer amacı ise kişiye tahlil, muayene, tetkik ve tıbbi bakım yapımı sağlamaktır. Bazı psikolojik sorun yaşayan hastalar için bu çok önemlidir çünkü aile ortamının oluşturduğu güven onlara tedavi olmasında yardımcı olmaktadır.

 

NE ZAMAN TÜRKİYE’DE YAYGINLAŞMAYA BAŞLADI?

Bu hizmet ilk olarak Amerika da 1965 yıllarında görüldü ve hızla yayılmaya başladı çünkü sağlık dünyasının böyle bir yeniliğe olduğundan daha da çok ihtiyacı vardı. Ülkemize ise bu uygulama Amerika’ya geldiğinden 40 yıl sonra yani 2005 yılında gelmiş ve hiç ara vermeden gelişmeye devam etmiştir.

 

Gelişmeler sonucunda ise 2010 yılında yürürlüğe konulmuştur ve 2010 yılından beri Türkiye’de bulunan her il evde sağlık hizmeti vermektedir. Hatta 2016 yılında yapılan yeni bir değişiklikle ülkemizde artık evde sağlık hizmetine diş hekimleri de katılmış ağız sağlığı açısından da bazı muayene ve tetkiklerin yapılmasına başlanmıştır. Fakat her zaman maalesef ki evde sağlık sektörünün de bazı yetersizlikleri tedavi yapamadığı yönler oluyor. Bu zamanlarda ise ambulanslar hastayı hastanelere sevk etmek ve tedavisine orada devam edilmek durumunda kalınıyor. Tabi ki hasta eve çıkabilir duruma gelince yine kontrolleri evde sağlık hizmeti tarafından sağlanıyor.

 

Evde Sağlık Hizmeti Neleri Kapsar?

Ameliyat sonrasında yara bakımı, Enjeksiyon uygulamaları, Evde pansuman, Evde check-up, Evde laboratuvar tetkikleri/ tanı testleri, Evde doktor ve hemşirelik hizmeti, Doğum sonrası bebek bakımı, Yaşlı ve engelli bakımı

Çene Estetiği Nedir, Ne Kadar Sürer?

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?