Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaHaberlerEngelli Vatandaşlarda Cimer'e Müracaat Yapabilecek

Engelli Vatandaşlarda Cimer’e Müracaat Yapabilecek

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hayata geçirilen “Engelsiz CİMER” uygulaması kapsamında, görme engellilerin akabinde işitme ve konuşma engelli vatandaşlar da 1 Eylül prestijiyle CİMER’e müracaat yapabilecek.

Ankara

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanlığı Temas Önderi Fahrettin Altun, engelli vatandaşların tüm hak ve imkanlardan eşit biçimde faydalanarak, kamu kurumlarına, toplumsal hizmetlere, bilgiye, irtibat araçları ve mecralarına çarçabuk ulaşmasına büyük paha verdiklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesinin ardından dünyanın en büyük kamuoyu irtibat platformu olan Cumhurbaşkanlığı İrtibat Merkezinin (CİMER), vatandaşların her konuda görüşlerini, fikirlerini, talep ve beklentilerini iletebileceği çok pahalı bir kamu hizmeti ağı olduğunu belirten Altun, CİMER‘in milletle devlet ortasındaki köprüyü güçlendirmeye ve vatandaşların önündeki mahzurları kaldırmaya devam ettiğini aktardı.

 

2022 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında yer alan, “Demokrasinin standartlarını yükseltmek için millet-devlet alakasını güçlendirecek yeni sistemler oluşturma” amacı doğrultusunda işitme, konuşma ve görme engelli vatandaşların CİMER’e erişilebilirliklerini temin etmek üzere “Engelsiz CİMER” projesini hayata geçirdiklerini anlatan Altun, bu kapsamda birinci etapta Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile yapılan çalışmalar sonucunda, bu yılın başından itibaren CİMER’in görme engelli vatandaşlar için erişilebilir hale getirildiğini belirtti.

 

3 milyon kişinin CİMER’e erişimi kolay hale getirildi

İçişleri Bakanlığı 112 Acil Davet Merkezi ile ortak yürütülen çalışmalar sonucunda, işitme ve konuşma engelli vatandaşların görünümlü olarak CİMER’e müracaat yapmalarına yönelik çalışmaların da tamamlandığını bildiren Fahrettin Altun, şunları kaydetti:

“Engelsiz ömür, manisiz erişim, manisiz iletişim… Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın özel bir ihtimam gösterdiği ve her vakit desteklediği engelli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırmak için yaptığımız çalışmalara her geçen gün yenilerini ekliyoruz. ‘Engelsiz CİMER’ parolasıyla daha önce görme engelli vatandaşlarımız için hayata geçirdiğimiz uygulamayı artık de işitme ve konuşma engelli vatandaşlarımız için güncelledik. Yarından itibaren işitme ve konuşma engelli vatandaşlarımız da CİMER’e çarçabuk müracaat yapabilecek. İşitme ve konuşma engelli vatandaşlarımız CİMER’e ‘Engelsiz 112 Acil mobil’ uygulaması aracılığıyla müracaat yapabilecek ve kendilerine verilen cevaplara tekrar bu uygulama sayesinde kolay kolay erişebilecek. İşitme ve konuşma engelli vatandaşlarımızın görüntülü olarak müracaatlarına verilen karşılıklar, tekrar imajlı olarak işaret lisanı tercümanları tarafından kendilerine çeviri edilecek. Böylelikle görme, işitme ve konuşma engelli vatandaşlarımız her türlü şikayet, talep, görüş-öneri, istek, bilgi edinme ve teşekkür maksatlı müracaatlarını CİMER üzerinden rahatlıkla yapabilecek.”

Engelsiz CİMER ile geçen yıl yaklaşık 6 milyon müracaat yapılan CİMER‘in, görme, işitme ve konuşma engelli vatandaşlara daha faal, hızlı, kaliteli ve muteber kamu hizmeti sunulmasına katkı sağlanacağını belirten Altun, “Devletimiz bundan sonraki faaliyetlerinde de millet-devlet birlikteliğini güçlendirmeye yönelik prensibini merkeze alarak bu istikametteki çalışmalarını sürdürmeye devam edecek. Kelam konusu uygulamanın vatandaşlarımıza güzel olmasını diliyorum.” tabirlerini kullandı.​​​​​​​​​​​​​​

 

Doktor Yürüyemezsin Dedi O ise halterde Türkiye 2’ncisi oldu

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?