Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaDiğerSağlıkÇocuklar için hangi balık ne kadar sağlıklı?

Çocuklar için hangi balık ne kadar sağlıklı?

Son yıllarda denizlerdeki kirlilik nedeniyle en sağlıklı besinlerden biri olan balıkla ilgili telaşlar de arttı.

Balık sıhhatimiz için en değerli besin öğesi olan proteinin yanı sıra bedenimizi yapamadığı ve kesinlikle dışarıdan almamız gereken Omega-3 yağ asidi istikametinden güçlü bir kaynaktır. Lakin denizlerdeki kirlilik, ‘Yediğimiz balık ne kadar sağlıklı” sorusunu aklımıza getirmiyor değil… Çünkü denizlerdeki ağır metal kirliliği, balıklardaki cıva, kurşun, kadmiyum üzere ağır metal oranlarını tehlikeli boyutlara taşıyor. Tüketilen balıklarla insan bedenine geçen ve vakitle biriken ağır metaller başta kanser olmak üzere birçok sıhhat ıstırabına yol açabiliyor.

 

Yüzeyde yaşayanları tercih edin

Balıklar, yüzeysel ve tabanda yaşayanlar olarak kümelere ayrılır. Taban balıkların daima ağır metallerle temas etmesi ve beşere da bulaştırıp zehirleme riskinden ötürü çoklukla yüzeyde yaşayan balıklar tercih edilmelidir. Bu durumun bilhassa çocuklarda daha fazla sorun yaratabileceği unutulmamalıdır. Münasebetiyle yüzeyde yaşayan hamsi, uskumru, sardalya, istavrit, somon, lüfer, kefal, palamut tercih listeniz için en sağlıklı örneklerdir. Beyaz etliler ve siyah etliler olarak da kümelere ayrılan balıklara genel olarak baktığımızda iki tıp de sağlıklı olduğunu düşünebileceğimiz kümelerdir. Lakin genel olarak siyah etli olan balıkların sindirimi daha güç olduğundan burada da önceliği beyaz etten yana kullanmalıyız.

Bu listeye dikkat!

Özellikle taban balıkları olan tuna, mercan, mezgit, tekir, çipura, kalkan, lisan ve barbunyanın yanı sıra ıstakoz çeşitleri, kalamar, karides, pavurya ve midye de su kirliliğinden etkilenir. Farklı kimyasallara maruz kalan bu su yapıtlarını tüketmek tehlikelidir. Ağır metaller bedene kısa yahut uzun periyodik ziyanlar verebilir. Örneğin tüketim sonrası insanların bedeninde kurşun, cıva, kadmiyum oluşumları gözlemlenirken bunların tümü kanser, anemi, böbrek hasarı, kemik erimeleri, kırılmaları, çocuklarda otizm, sakat doğum, psikolojik-nörolojik bozukluklar ve bunun üzere birçok hastalık oluşumuna yol açar.

işte OMEGA-3’ün faydaları

Balık, birden fazla işlevini içerdiği Omega-3 ile göstermektedir. Balığın bedelli bir besin olması da Omega-3 içeriği yüksek olup doymuş yağ asitlerini az bulundurmasından kaynaklanır. Omega-3 dediğimiz çoklu doymamış yağ asitlerinin insan sıhhati, metabolizması üzerindeki faydalı ve hami tesirleri hakkında günümüze dek birçok araştırma yapılmıştır. Bu yağ asitlerinin kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon, osteoporoz, prostat, diyabet, Alzheimer, depresyon, şizofreni, astım, felç, göğüs-bağırsak ve akciğer kanseri üzere yaygın ve riskli hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde kıymetli olduğu bilinir. Ayrıyeten bağışıklık, zeka gelişimi, kemik gelişimi için de gereklidir. Balık tüketemeyenlerin Omega-3’ü katiyetle destek halinde en az haftada 2-3 sefer alması gerekir.

Yanında roka değil renkli salata ve limon olsun

Yanında tükettiğimiz birtakım besinler balığın içeriğinin daha kolay emilimini sağlarken; birtakım besinler ise bu emilimleri azaltır. Örneğin roka tek başına tüketildiğinde beden için kansere karşı esirgeyici, antioksidan üzere özellikleriyle dikkat çekerken, içerisindeki ağır demir oranı balıkla tüketildiğinde kalsiyum emilimine pürüz olur. Balık ile C vitamini tüketimi ise yararlıdır. C vitamini kümesinden bilhassa limon balıktaki Omega-3’ün bedendeki işlevlerini artırır. Şayet balığı limonlu tüketmeyi sevmiyorsanız limon ek ettiğiniz maden suyu yahut bol limonlu renkli bir salata ile tüketebilirsiniz.

Sakın kızartmayın

Balık pişirirken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri besin bedelini kaybetmemesidir. Genel olarak sağlıklı pişirme yollarından ızgara, fırın, haşlama-buğulama formülleri kullanılmalıdır. Kızartmadan kaçınılmalıdır.

Çocuklara sevdirmenin püf noktaları

Genellikle küçük yaşlardaki çocukların balığa karşı yansısı ağır kokusundan ötürü oluyor. Bu yüzden çocuklara balık yedirmeye başlarken daha az kokulu balıkları tercih edebilirsiniz yahut daha az koku yayan pişirme teknikleri ile pişirebilirsiniz. Örneğin kızartma süreci yahut fırında pişirmek kokuyu absorbe edip yayarken, fırında poşet içerisinde pişirmek, buğulama yapmak bu durumda işinize yarayacaktır. Bir öbür seçenek sevdikleri besinler ile balıkları birleştiren tarifler kullanabilirsiniz. Örneğin somon köfte üzere.

 

 

 

Çocukluk Çağında Besin Alerjileri Niçin Önemlidir?

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?