Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaHaberlerÇipras: Türkiye yükselişte, bu bizi endişelendiriyor

Çipras: Türkiye yükselişte, bu bizi endişelendiriyor

Brüksel merkezli “Euractiv” haber sitesine mülakat veren Çipras, Yunanistan’ın son periyotta izlediği dış politikayı eleştirerek, Türk-Yunan bağlantılarındaki problemleri kıymetlendirdi.

 

Çipras, telaffuz seviyesinde artan gerginliğin kendisini endişelendirdiğini lisana getirerek, “Bizi endişelendiriyor zira Türkiye’nin memleketler arası alandaki rolü şu an yükselişte” yorumunu yaptı.

 

“TÜRKİYE YATIŞTIRICI GÜÇ”

 

Türkiye’nin “yatıştırıcı güç” imajına dikkati çeken Çipras, şunları söyledi:

 

“(Türkiye) Ukrayna’da barış için orta bulucu olmak isteyen bir güç ve hem Batı’nın hem de Doğu’nun gözünde yükselişte. Bu, bizi endişelendiriyor.

 

Zira Yunanistan, yalnızca sabit dış siyaset dogmasını terk etmiyor, birebir vakitte günün sonunda üçüncü güçlerin satranç tahtasındaki piyonu haline gelen, Batı’nın uysal ve sadık müttefiki de oluyor.”

 

 

 

 

“DİYALOG KANALLARI AÇIK OLMALI”

 

Çipras, kendisinin 4,5 yıllık başbakanlığı müddetince de Türkiye-Yunanistan münasebetlerinde güç vakitler yaşandığına dikkati çekerek, “(Cumhurbaşkanı) Erdoğan her vakit Erdoğan’dı. Son aylarda öteki biri olmadı. Daha güç vakitlerde bile diyalog kanallarının açık kalması için sıkı çalıştık. Yunan tarafı olarak bunun için çalışıyorduk” değerlendirmesinde bulundu.

 

Tansiyonu yükselten tarafın Türkiye olduğunu tez eden Çipras, hükümetin diyalog kanallarının açık kalması için faal bir yol izlememesini “ihmalkarlık” olarak nitelendirdi.

 

Çipras, Miçotakis’in mart ayındaki İstanbul ziyaretinin akabinde sakin bir yaz beklentisinin büyük bir gerginliğe dönüşmesinin açıklanamaz olduğunun altını çizerek, mevcut iletişimsizliğin tehlike doğurabileceğine işaret etti.

 

“SAHADA KATKI KOLAY OLMAZ”

 

Türk-Yunan bağlarında dış güçlerin Yunanistan’a dayanağına değinen Çipras, “Biz istikrarlı bir formda Avrupa Birliği (AB) ve ABD güçlerinin diplomatik katkısını istedik. Alanda katkının kolay olacağına inanmıyorum” sözlerini kullandı.

 

Çipras, Fransa ile imzalanan Savunma İşbirliği Mutabakatı’nın, Yunanistan’ın egemenlik haklarının ihlal edilmesi durumunda Fransız Silahlı Kuvvetlerinin müdahalesini öngörmediğini anımsattı.

 

Yunanistan’ın caydırıcı bir savunma gücüne sahip olması gerektiğini savunan Çipras, “Ancak bu, ülkeyi mali açıdan bir defa daha zora sokacak bir israf olmamalı” yorumunda bulundu.

 

 

Rus Dışişleri Bakanlığı: Türkiye’ye Tatile Gidin!

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?