Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaHaberlerCezayir, petrol üretiminin artırılacağı yönündeki haberleri yalanladı

Cezayir, petrol üretiminin artırılacağı yönündeki haberleri yalanladı

Cezayir, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun üretimin artırılmasıyla ilgili görüşmeler yaptığına ilişkin iddiaların doğru olmadığını bildirdi.

Cezayir Enerji ve Madenler Bakanı Muhammed Arkab, yaptığı açıklamada, OPEC+ grubunun 5 Ekim’de aldığı kararları gözden geçirmenin gündemde olmadığını belirtti.

OPEC+ grubu kararlarının toplantılarda tüm üyelerin onayıyla şeffaf şekilde alındığını kaydeden Arkab, OPEC+ üretim oranlarındaki düzenlemelere dair spekülasyonların petrol piyasalarının işleyişini etkileyebileceğini ifade etti.

Öte yandan Irak Petrol Bakanı Heyan Abdulgani de yaptığı yazılı açıklamada, ülkesinin petrol fiyatlarının düşmesinin önüne geçen ve petrol piyasalarında istikrar ile dengeyi koruyan anlaşmaları desteklediğini belirtti.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Kuveyt de konuya ilişkin açıklamalarında, OPEC ve OPEC+ grubunun petrol üretimini artıracağı yönündeki iddiaların doğru olmadığını bildirmişti.

ABD’nin “The Wall Street Journal” gazetesi, OPEC+ grubu üyelerinin günlük petrol üretimini 500 bin varil artırılması yönünde görüşmeler yaptığını iddia etmişti.

Ne olmuştu?

OPEC+ grubunun enerji ve petrol bakanları, Avusturya’nın başkenti Viyana’da 5 Ekim’de düzenlenen toplantıda, günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

Bu karar üzerine Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, 11 Ekim’de ABD Başkanı Joe Biden’ın, Suudi Arabistan ile ilişkileri yeniden gözden geçirdiğine dair açıklamalarda bulunmuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan ise ülkesinin ABD ile stratejik ilişkilere sahip olduğunu ve ham petrol üretiminde azaltmaya giden OPEC+ kararlarının ekonomik nedenlerle alındığını ifade etmişti.

OPEC+ kararının siyasi olduğu ve Ukrayna- Rusya Savaşı’nda Rusya’ya destek anlamına geldiğine ilişkin yorumlar yapılmış ve eleştirilerden en büyük payı örgütün önde gelen ortağı durumundaki Suudi Arabistan almıştı.

 

 

 

 

9 ödüllü Kurak Günler’in birinci gösterimi şenlikte

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?
<