Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaDiğerSanat'Hamlet' ve 'Oresteia' Yaz Eşleşmesi İçin Bir Ribaund

‘Hamlet’ ve ‘Oresteia’ Yaz Eşleşmesi İçin Bir Ribaund

Park Avenue Armory’nin yaz sahneleri “Hamlet” ve “Oresteia” – son dakika değişiklikleri ve kas hastalıklarıyla – tahminen de bu kapanış sonrası dönemin başka tüm yapımlarından daha fazla, açılış gecesine giden yolda en çok pürüzle karşılaştı.

 

Planlanan 2020 ABD prömiyerlerinden aslında ertelenen imaller, bu bahar, teknoloji provalarının iki gününde, Lia Williams’ın (“The Crown”) Aşil tendonunu yırtmasıyla öteki bir darbe aldı. “Oresteia”da Hamlet’in annesi Kraliçe Gertrude ve koca öldüren ana reisi Klytemnestra’yı oynamak için iki kere rezerve edildi, lakin düzgünleşme garantili olsa da süratli olmayacaktı. Bırakmak zorunda kaldı. Jennifer Ehle ve Anastasia Hille süratle devreye girdi ve Ehle’nin birinci “Hamlet” ön gösteriminden evvel Gertrude rolüne yerleşmek için yalnızca 10 günü vardı.

 

Ehle yakın vakitte yaptığı bir manzaralı görüşme sırasında, “Neye bulaştığım hakkında hiçbir fikrim yoktu ve sahiden de umurumda değildi,” dedi. “Pazar sabahı bir telefon aldığınız anlardan biriydi, birisi size meydan okumak isteyip istemediğinizi sorduğunda, sıçrama yapıp havada planlamaya başlamaktan öteki seçeneğiniz yok.”

 

İngiliz yazar-yönetmen Robert Icke’nin yönettiği oyunlar, Ağustos ortasına kadar sürecekleri Armory’deki repertuarda sahneleniyor. “Hamlet” Haziran ayı sonlarında çoğunlukla olumlu tenkitlerle açıldı. (Maya Phillips, The Times için yaptığı incelemede, Icke’nin “boyut yaratmak için ön planı ve art planı kullanarak süreçlere sinematik bir bakış getirdiğini” yazdı.) “Oresteia”nın ön gösterimleri 10 Temmuz’da başladı ve Salı günü vizyona girecek. Bir defa gerçekleştiğinde, Batı kanonunun klasiklerinin bu tezli eşleşmesi, yaklaşık yedi yıllık bir başlangıç ​​ve bitiş seyahatini tamamlayacak.

 

Ehle (Lawther ile birlikte) teknoloji provaları sırasında “Hamlet”in takımına katılmakla ilgili olarak “Herkes nerede duracağını biliyordu ve bunu mümkün olduğunca çabuk yüklemem gerekiyordu” dedi. Kredi…Sara Krulwich/The New York Times

Her şey nasıl başladı

 

Oyunların kıymetli prömiyerleri (2015’te “Oresteia” ve 2017’de “Hamlet”), Icke’nin sanat direktörü olduğu Londra Almeida Tiyatrosu’nda yapıldı ve başarılı West End koşuları izledi. 2015 yılında Londra’dan yazan Ben Brantley, Aeschylus’un intikam dolu üçlemesinde büyük ölçüde tekrar tasarlanan “Oresteia”da Icke’nin “tiyatro chutzpah’ının temettü ödediğini” söyledi.

 

Başrolde aktör Andrew Scott’ın yer aldığı bu antik Yunan yapıtı ve nezaret yüklü “Hamlet”, Icke’nin keskin bir kurgucu ve klasiklerin yenileyicisi olarak statüsünü pekiştirdi. Buradaki kurgu, kısaltmak manasına gelmiyor – her imal dört saatin biraz altında çalışıyor – fakat Icke’nin revizyonları, asırlık oyunların özlerini katı, ultramodern ışığa getiriyor.

 

Shakespeare uyarlaması için planlama başlarken, o ve kostüm dizayncısı Hildegard Bechtler, “Oresteia”da kullandıkları buzlu camı yine kullanmaya karar vererek sinematik bir sıçrama üzere bir şey elde etmelerini sağladı. İki modülün emsal olduğunu düşünmesine neden olan birinci şey buydu.

 

Icke, koronavirüs testinin olumlu çıkmasının akabinde karantinaya alınan yakın tarihli bir görüntü görüşmesi sırasında, “Yüzyıllarca ayrılmış olsa da bu iki oyunun birbirleriyle konuştuğuna dair bir kabul vardı” dedi. “Aile ve intikam, çocukların ebeveynlerine karşı yükümlülükleri ve bir aile ve bir ülkenin iç içe olmasının ne manaya geldiği hakkındaki bu temel sorular, her vakit birbirlerini hakikaten değişik biçimlerde yansıtıyor ve kırıyorlarmış üzere hissettirdi.”

 

Armory’nin sanat direktörü ve Almeida’nın kurucusu Pierre Audi, iki yapıtın repertuar eşleştirmesini 2018’de Manhattan’a getirmeyi önerdi. 2017’de, kendisinin ve Duncan Macmillan’ın “1984”ünün Broadway prömiyeri için kentteyken Armory grubuyla tanıştı. Icke, “verimli bir işbirliği” olabileceğini hissettiğini söyledi ve 2020 için üretimler açıklandı.

 

“Oresteia”da büyük beğeni toplayan Klytemnestra’yı oynayan Williams, bu rolü tekrar üstlenecek ve Scott’ın transferi gerçekleştirememesinden sonra takıma alınan “Hamlet”te Alex Lawther’ın karşısında oynayacaktı. Lakin daha sonra pandemi 2020’de canlı tiyatroyu kapattı ve herkes bu ikisini ayakta tutmak istese de planlanan birçok imal iptal edildi. (Bu ortada Icke, geçen yaz Armory’de “Enemy of the People”ın toplumsal uzaklıklı bir uyarlamasında aktris Ann Dowd ile işbirliği yaptı.)

 

Angus Wright, Armory’deki “Oresteia”da masaya oturmuş ve ekrana yansıtılmıştı. Ön planda, soldan, Wesley Holloway, Anastasia Hille ve Elyana Faith Randolph. Kredi… The New York Times için Jeenah Moon

‘Şiirsel Mantık’ ile Eşleştirme

 

Nisan 2022’de şirket nihayet tekrar bir ortaya geldi ve provalara başladı. Oyunların uzunluğu ve yoğunluğu nedeniyle, her birine odaklanma haftalık olarak değişiyordu. Lawther, repertuar ortamından ve “bu mükemmel şirketin değişip ansızın bu Yunan trajedisini gerçekleştirme lüksünden” keyif aldığını söyledi.

 

Lawther bir görüntü görüşmesinde, “Birbirleriyle inanılmaz derecede hareketli ve gizemli formlarda konuşuyorlar” dedi. “Her ne kadar ‘Cevher steia’ çok daha eski, Rob’un uyarlaması çağdaş lisanla dolu ve çağdaş bir aile draması üzere hissettiriyor, halbuki bu ‘Hamlet’ yepyeni metni kullanıyor ve farklı bir vakit hissi veriyor. Bu ikisini bir ortaya getirmenin şiirsel bir mantığı var.”

 

Yapımlar birebir oyunculuk kümesini paylaşıyor olsa da, Icke iki yapıtın benzerliklerini artırmak için kendi yolundan gitmediğini söyledi.

 

“Amaç, onları birbirlerine dönmeye yönlendirmek değil,” dedi, “neredeyse iki tabloyu bir galeride yan yana asmak, böylelikle izleyiciler isterse ileri geri hareket edip düşünebilirler. ikisinin nasıl bağ kurabileceği hakkında.”

 

Yaklaşık 2.000 yıl ortayla yazılan eserler, yüksek güçlü siyasi ailelerin özel konutlarında ortaya çıkan kaosu ele alıyor. Neredeyse büsbütün devir yahut kraliyet özgüllüğünden arındırılmış çağdaş elbise yapımları, Icke’nin çağdaş paralelliklere odaklanmasına müsaade veriyor. “Hamlet” ile İngiliz kraliyet ailesi.

 

“Bu sefer Prens Philip’in vefatından ve eski bir muhafızın ölmesinin nasıl bir şey olduğundan bahsettik” dedi. Lakin her vakit Hamlet ve Prenses Diana’nın ortak bir yanı olduğunu hissetmişimdir. Beşerler tarafından çok sevildiği ve [kralın] onu çabucak mahpusa atmamasının nedenlerinden birinin, insanların onu ne kadar çok sevdiği söylendi. Daima müşahede altındayken kendilerini ve onlara neler olduğunu anlamaya çalışan birinin hissi, aklımı her vakit Diana’ya götürdü.

 

“Oresteia” için, Agamemnon’un yeni bir bayanla savaştan dönmesiyle kıssanın kurgusunun, eski Yunan izleyicileri için Kennedy ve Clinton ailelerinin çağdaş izleyicilere ne söz edebileceği manasına geleceğini söyledi.

 

Icke, “İzleyiciler o vakit Homer’larını art geriye tanırlardı, bu yüzden muhtemelen o vakitler izleyicilere Monica Lewinsky skandalının patlak verdiğini söylemeye benziyordu,” diye devam etti Icke. “İşte Hillary ve Bill ön kapıdan geçmek üzere. Çağdaş bir Amerikan izleyicisi bunu hissediyor. Bin yıl sonra, Clinton kıssasını anlatmak için muhtemelen geri dönüp kıssanın Lewinsky kısmını doldurmanız gerekecek.

 

Luke Treadaway “Oresteia”da Orestes, Klytemnestra ve Agamemnon’un travma geçirmiş oğlu rolünde.

Gerekli Bir Pivot

 

Williams’ın sakatlığından sonra, “Hamlet” performansları ertelendi ve Ehle’ye Kraliçe Gertrude’un rolünü birinci kere öğrenmesi için bir haftadan biraz fazla vakit verildi. Lakin İngiliz olan Hille’nin çalışma vizesi alması gerekiyordu ve bu da “Oresteia”yı yaklaşık bir ay ertelemeye zorladı.

 

Telefonu aldığında Ehle, “Eğer Cephanelik bu adamı, bu beşerlerle birlikte, bu öyküyü anlatmak için buraya getirdiyse, enteresan olmaktan öbür bir şey olmadığını düşündüm,” dedi.

 

Tom Stoppard’ın “The Real Thing” ve “The Coast of Utopia” sinemalarındaki çalışmasıyla iki defa Tony mükafatı kazanan Ehle, kendini yapıma yerleştirme sürecini “daha ​​az prova ve daha fazla oryantiring” olarak nitelendirdi.

 

“Herkes nerede duracağını biliyordu ve bunu mümkün olduğunca çabuk yüklemem ve hareket halindeki bir trene atlamam gerekiyordu” diye hatırlıyor. “Koltuğum orada bekliyordu, fakat valizimi nereye koyacağımı bulmam gerekiyordu.”

 

Icke ile Zoom üzerinden vizesini beklerken hazırlık yapan Hille ile, birinci ön izlemelerden yalnızca birkaç gün evvel, 3 Temmuz’da New York’a varan, saatlerce süren son dakika provaları gerekti – Lawther buna “ateşle vaftiz” dedi. “Oresteia”nın. O sıralarda Ehle’nin koronavirüs testi müspet çıktı ve “Hamlet”ten kısa bir müddetliğine geri çekilmek zorunda kaldı.

 

Icke, Covid’den kaynaklanan devamsızlıklara atıfta bulunarak, “Odada herkes olmadan bir şey yapmak neredeyse imkansız” dedi. “Ancak bu çok daha kolay oldu zira büyük fotoğraftaki kararlar ve yapılar esasen mevcuttu. Ses dizaynımız yahut müzik seçimimiz yerine performansların ayrıntılarına odaklanabildik.”

 

“Hamlet”te Laertes ve “Oresteia”da Klytemnestra’nın oğlu Orestes’i oynayan İngiliz oyuncu Luke Treadaway, 2020’den beri rollere hazırlanıyordu ve değişikliklerin topluluk üzerindeki tesirlerine dikkat çekti. “Kadro değişikliklerinin hepimiz üzerinde büyük bir duygusal tesiri oldu, zira provalar, yarattığınız beşerlerle yarattığınız bir dünya haline geliyor” diye açıkladı. “Covid yüzünden çok sayıda yedeğimiz geldi. Oyuncu takımındaki yalnızca 10 aktör ya da çok sayıda oyuncu değil, bu iki büyük öyküyü her gece, elimizden gelen her formda sahneye çıkaran bir küme insan olduğunu fark etmemizi sağladı.”

 

Icke ayrıyeten oyuncuların esnekliğini de kabul etti. “Çok tiyatro yapan herkes, bilhassa Covid vakitlerinde her şeyin bir saniyede değişebileceğinin çok düzgün farkında” dedi. “Herkesin ne kadar ahenk sağlayabildiği dikkat caziptir, ‘Pekala, olacağını düşündüğümüz şey bu değildi, lakin dünyadaki en makûs şey değil. Burada olmaktan ve iki üretimle karşımıza çıkmaktan nitekim çok memnunuz.’ Her şey kendini tekrar kalibre ediyor.”

 

 

Moda Sahnesi’nden Beklenilen Hukuk Zaferi Geldi

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?