Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaDiğerSağlıkBilim Kurulundan korkutan haber: Ölüm sayıları arttı

Bilim Kurulundan korkutan haber: Ölüm sayıları arttı

Korona virüs Bilim Konseyi Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Kurban Bayramı sonrası hadise sayılarında önemli bir artışın olduğunu fakat şu anda bu artışın oranının azaldığını belirterek mevt sayılarındaki artışa dikkat çekti. Özlü, vefat sayılarının giderek artmasının beklenen bir durum olduğunu kaydederek “Vaka sayılarında nispeten uyguna gidiş olduğunu söyleyebilirim. Lakin maalesef mevt sayıları giderek artıyor bu da beklenen bir durum” dedi.

“VAKALAR KATLANARAK ARTIYORDU ŞİMDİ DAHA HAFİF BİR ARTIŞ VAR”

Şu anda Covid olay sayılarında artışın devam ettiğini lakin artış oranının azaldığını tabir eden Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Bayram sonrası olaylarda önemli bir artış oldu. Şu anda artış devam ediyor lakin artışın oranı azaldı. Yani haftadan haftaya katlanarak artıyordu şu anda en azından o durum yok. Daha hafif daha ölçülü bir artış var. Olay sayılarında nispeten güzele gidiş olduğunu söyleyebilirim. Lakin maalesef vefat sayıları giderek artıyor bu da beklenen bir durum. Zira vefat hastalıktan iki üç hafta içerisinde meydana geliyor. Hasta olduktan sonra çabucak mevt oluşmuyor. Hasebiyle şu anda rastladığımız vefat sayıları iki üç hafta evvelki olay sayılarına mutabık oluyor. O açıdan çok şaşırtan değil beklenen bir durum. En üzücü tarafı vefat sayıları yani hadise sayıları artık bence çok değerli değil. Birçok kişi test yaptırmadığı için gerçek sayısı da yansıtmıyor. O bakımdan hadise sayıları üzerinde çok durmak istemiyorum ancak vefat sayıları değerli. Şu anda Omicron geçen yıl ve daha evvelki yıldaki virüse nazaran daha hafif hastalık yapıyor fakat bilhassa yaşlılar aşılanmamış olanlar ya da genç de olsa kronik hastalığı olanlar maalesef tekrar ağır seyredip ölümcül sonuçlanabiliyor. Bu türlü takip ettiğimiz ağır hastalarımız var vefatlar açıkça bunu ortaya koyuyor. O bakımdan bilhassa yaşlı ya da genç de olsa kronik hastalığı olanlar ya da tam doz aşılı olmayanların kendisine dikkat etmesi lazım” diye konuştu.

“VAKA SAYILARININ DÜŞECEĞİNİ AMA KASIM-ARALIK GİBİ TEKRAR ARTIŞA GEÇECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Kasım-Aralık aylarında Covid-19 hadiselerinde tekrar bir artışın beklenen bir durum olacağına dikkat çeken Özlü, “Şu anda bir ölçü artışın sınırlandığını görüyoruz. Ben, pikin tamamlanıp tekrar aşağı gerçek düşeceğini düşünüyorum. Lakin Kasım-Aralık üzere tekrar bir artış beklenen bir durum. Genelde teneffüs enfeksiyonları daima kış aylarında artış gösterir. O da buna uygun olarak seyredecektir diye düşünüyorum” biçiminde konuştu.
“RİSK GRUBUNDAKİLER AŞILARINI HEMEN YAPTIRSIN”

Prof. Dr. Tevfik Özlü, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve tam doz aşılı olmayanlar için riskin devam ettiğine dikkat çekerek “Yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve tam doz aşılı olmayanlar için risk devam ediyor. Bu şahıslar kendilerini muhafazalı. Öncelikle çabucak aşılarını yaptırmalarını öneririm. Şayet son aşıdan sonra 6-7 ay geçmişse bu bireyler kesinlikle hatırlatıcı yeni bir doz aşı yaptırmalılar. Kalabalık, dar, havasız, kapalı yerlerde çok kalmamalılar. Buralara girerken maskelerini metoduna uygun olarak takmalılar. Bu hususta dikkatli olmalarında fayda var bilhassa bu risk kümesi şahısların. Tabi hepimizin dikkat etmesinde fayda var lakin gençseniz kronik bir hastalığınız yoksa tam doz aşılı iseniz ‘Ben hastalansam bile bunu hafif atlatırım’ diyebilirsiniz şu anda durum o denli. Ancak yaşlılar kronik hastalığı olanlar ve aşısız olanlar için maalesef bu kadar iş kolay olmayabiliyor. Bazen vefata giden ağır olaylar görebiliyoruz” tabirlerini kullandı.

“COVİD 19 GEÇİREN HASTALARDA UZUN SÜREN SORUNLAR OLABİLİYOR”

Covid-19 geçiren hastalarda uzun müddetli sıkıntılar olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Tevfik Özlü, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Covid, geçirmek bir farklı sorun geçirdikten sonrada bazen kronik değişiklikler kalıcı değişiklikler kalabiliyor bayağı uzun süren meseleler olabiliyor. Bu açıdan da takip ettiğimiz oldukça hastamız var hatta ayaktan geçiren hafif geçiren hastalarda bile aylarca devam eden problemler oluyor nefes darlığı olabiliyor. Halsizlik, kırıklık olabiliyor. Akciğerde kalıcı hasarlar ve ona bağlı oksijen tedavisi uzun müddet meskende oksijen almak zorunda kalan hastalarımız var. Her vakit da tam iyileşmeyebiliyor kalıcı hasarlarla seyredebiliyor. Malul olan hastalarımız var tekerlekli sandalyede oksijen tüpüne bağlı yaşamak zorunda kalan hastalarımız da var maalesef. Onun için ben atlatırım, hafif atlatırım gelir geçer ne olacak grip üzere hastalık demek de her vakit mümkün değil önlemimizi almamız lazım. Şu an itibariyle bayram sonrası artış piki tamamlanacak üzere duruyor önümüzdeki haftalar içerisinde inişe doğur geçeceğiz diye düşünüyorum. Virüs ortamızda dolaşmaya devam ediyor bulaşmaya devam ediyor. Münasebetiyle kışla birlikte başka teneffüs enfeksiyonlarında olduğu üzere Covid-19’da da bir artış trendi beklenen bir durum. O açıdan bu iş bitmiş üzere davranmamakta yarar var. Açık havada uzaklığımızı koruyabiliyorsak sorun yok. Kapalı, dar yerlerde dolmuş, otobüs, toplu taşıma mesela bunlardan bir tanesi bu türlü ortamlarda bulaşması çok kolay onun için dikkatli olmakta ve maskemizi kullanmakta yarar var.”

 

 

Gizli şekerin şaşırtan kaynakları duyunca çok şaşıracaksınız

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?