Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaDiğerTeknolojiBilim insanları uzayda pirinç ve Arabidopsis deneylerini yaptı

Bilim insanları uzayda pirinç ve Arabidopsis deneylerini yaptı

Çinli bilim insanları uzayda pirinç ve Arabidopsis hayat döngüsü deneylerini tamamladı.

Shenzhou-14 uzay aracının dönüş kapsülünün Dongfeng iniş alanına inançlı bir biçimde inmesiyle 120 günlük bir ömür döngüsünden geçen pirinç ve Arabidopsis tohumları, öteki örneklerle birlikte Çin’in beşerli uzay programının uzay uygulama sistemine teslim edildi.

PİRİNÇ DIŞINDA ARABIDOPSIS, KOLZA VE BUĞDAY ÜZERE TOHUMLAR DA ELDE EDİLDİ

CAS’ın web sitesine nazaran, daha evvel dünya çapındaki bilim insanları uzayda ana besin eseri pirincin dışında Arabidopsis, kolza, buğday ve bezelye üzere yalnızca birkaç eserin tohumlarını elde etmeyi başarmıştı.

Çinli araştırma takımı dünyada birinci sefer pirincin tam hayat döngüsü büyüme deneyini tamamladı. CAS, yerçekimsiz ortamın uzayda çiçeklenme üzerindeki tesirlerini Arabidopsis model bitkisini kullanarak sistematik olarak incelediğini belirtti.

CAS kapsamındaki Moleküler Bitki Bilimlerinde Mükemmeliyet Merkezi tarafından üstlenilen deneyler, 29 Temmuz-25 Kasım tarihleri ortasında gerçekleştirildi.

Astronotlar bu müddet içerisinde 21 Eylül’de çimlenme evresindeki pirinç örneklerini, 12 Ekim’de çiçeklenme kademesindeki Arabidopsis örneklerini ve 25 Kasım’da tohum olgunluk evresindeki her iki örneği de topladı. Numuneler daha sonra kriyojenik depolama aygıtında saklandı.

CAS’ın açıklamasına nazaran, numuneler daha fazla bilimsel test ve tahlil için Shanghai’daki laboratuvara aktarılacak.

Bilim insanları, uzaydan elde edilen imajları tahlil ederek, uzaydaki yerçekimsiz ortamın pirincin bitki uzunluğu, büyüme suratı, su düzenlemesi, ışığa reaksiyon üzere çeşitli agronomik özellikleri üzerindeki tesirlerini keşfetti.

 

 

 

Bilim insanları solucan deliğinden bilgi iletti: Paralel kainatta inecek var

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?