Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaHaberlerBiden, ülkede kürtajı yasaklayan tasarıyı veto edeceğini açıkladı

Biden, ülkede kürtajı yasaklayan tasarıyı veto edeceğini açıkladı

Biden, Washington‘da Ulusal Demokratik Komitesi tarafından düzenlenen aktiflikte konuştu.

Ağırlıklı olarak kürtaj tartışmalarına değinen Biden, Cumhuriyetçilerin kürtajı tüm ülkede yasaklamak için sunduğu yasa tasarısıyla ilgili “Cumhuriyetçiler bu tasarıyı Kongreden geçirirse, ben veto ederim.” kelamını kullandı.

Biden, Yüksek Mahkemenin kürtajı anayasal hak olarak tanıyan kararı iptal etmesinden bu yana 16 eyaletin kürtajı yasakladığını belirterek, “Sadece mesleklerini yapmak isteyen tabipler ve hemşirelerin başında çok fazla karışıklık ve belirsizlik var.” dedi.

Kongreye, kürtajı anayasal hak haline getirecek bir tasarıyı çabucak onaylamaları davetinde bulunan Biden, “Senato ve Temsilciler Meclisinin denetimini korumak için daha çok Demokrat seçmeliyiz. Şayet bunu başarırsak, Amerikan halkına kelamım olsun, Kongreye sunacağım birinci yasa tasarısı kürtajın anayasal hak olması olacak.” diye konuştu.

ABD’de 8 Kasım’da yapılacak orta seçimler öncesi anketler, Demokratların Kongrenin iki kanadı olan Senato ve Temsilciler Meclisinde çoğunluğu Cumhuriyetçilere kaptıracağını gösteriyor.

ABD Yüksek Mahkemesi, 24 Haziran’da ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli “Roe-Wade kararını” 9 yargıçtan 6’sının oyuyla iptal etmişti. Kürtaj, anayasal bir hak olmaktan çıkarken, bu bahisteki kanunlar eyaletlerin inisiyatiflerine bırakılmıştı.

 

 

 

Para çok olunca derdide çok oluyor! 15 milyon dolar kayıp!

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?