Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaDiğerBebekBebeklerde Pişiğe Doğal Çözümler

Bebeklerde Pişiğe Doğal Çözümler

Bebeklerde ve çocuklarda pişik sorununa doğal çözümler

Bebeklerde pişik genellikle vücudun hava almayan belli bölgelerin nemli kalması sonucuyla ortaya çıkar. Sağlıklı derinin bozulması, kızarması hatta iltihaplanması ile de sonuçlanır. Döküntülere ve ciddi kızarıklıklara da sebep olabilir. Bebek bezi kullanan çocuklarda daha sık gözlemlenmektedir. Havasız kalan bölge bazı ihmaller sonucu ıslak ve nemli bırakıldığından bezin içinde kalan kıvrımlar kızarmaya başlar.

Ayrıca pişik sadece havasızlık, bölgenin ıslak ve nemli kalmasından dolayı değil kullanılan bazı çeşitli kimyasallardan da oluşmaktadır. Kullanılan ilaç ve kremlerde bu sorunlara neden olur. Bu kızarıklıklar bebeklerde ve çocuklarda huzursuzluğa yol açar. Hareketlerinin kısıtlanmasına kadar ilerleyen acılı bir sürece dönüşür.

Pişik gelişen cilt yüzeyinin temizlenmesi ve bakımında yapılan hatalar nedeniyle pişik lezyonu daha da ilerleyebilir veya genişleyebilir. Özellikle çeşitli kimyasal maddeler, hassas hale gelen cilt yüzeyini daha da tahriş ederek lezyonda ilerlemeye yol açabilir. Yine bölgenin temizlenmesi esnasında cildin silinmesi travmaya neden olarak şikâyetleri artırabilir.

Pişik temelde cildin uzun süre ıslak kalmasına bağlı olarak ikincil enfeksiyonların gelişmesiyle oluştuğu için gelişiminde idrar, dışkı, ter gibi vücut sıvıları ile birlikte bölgenin hava almaması, bebek bezi veya kıyafetle sıkı temas etmesi söz konusudur. Ayrıca pişik gelişen bölgelerin tekrarlayan travmaya maruz kaldığından söz etmek mümkündür.

Pişik oluştuktan itibaren bölgenin sık sık havalandırılması gerekir. Bez ıslandığı andan itibaren hemen değiştirilmelidir. Alkol bazlı ürünlerden uzak durulmalıdır. Bölgenin kuru tutulması gerekir. Özellikle bebeklerde hakiki zeytinyağını bir pamuk yardımıyla bölgeye hafifçe sürmekte ciddi fayda sağlayacaktır. Kantaron yağı da yaraları tedavi edici etkisiyle bilinmektedir. Temizleme aşamasında uygun bir havlu ya da mendil kullanılmalıdır. Vazelin gibi kremler tercih edilmelidir.

Bazı bebeklerde sabun ve su kullanımı tahrişe yol açabilmektedir ancak bölgenin temizliği için sabun ve bol su kullanmak önemlidir.

Bebek bezi bağlanırken sıkı bağlanmamalı ve cildin belirli oranda hava alması temin edilmelidir. Bebek, gün içerisinde bez takılı değilken kuru bir havlu üzerinde bez bölgesiyle temas eden cildin havalanması sağlanacak şekilde takip edilmelidir.

Pişiklerin tekrarının önlenmesinde bebek pudrası kullanılabilse de cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olabileceği ve bebek tarafından solunum yoluyla alınarak akciğerde tahrişe yol açabileceği için gerekmedikçe kullanımından kaçınılmalıdır. Nişasta kullanımı ise kandida gibi mantarların pişik bölgesinde üremesine yol açabileceğinden kesinlikle önerilmemektedir. Ayrıca bez üzerine giydirilen kıyafetlerin hava almasına ve rahat olmasına dikkat edilmelidir. Pişik bölgesinin temizliğinde yoğun parfümlü içeriklerden ve kimyasallığı yüksek ürünlerden kaçınılmalıdır.

Pişiğin derinleşmesi, pişik döküntüsünün uzun süre sebat etmesi, ciltten kabarık ve ağrılı döküntülerin ortaya çıkması, ateş gelişmesi, pişik bölgesinde iltihaplı akıntı oluşması gibi durumlarda ise mutlaka pediatri doktoruna başvurulmalıdır.

 

Yenidoğan Bebeklerde Sarılık Nedir, Nasıl Geçer?

Facebook Yorumları
Anne ve Bebek
Anne ve Bebekhttps://keyifsiz.com/
Anne ve Bebek Hakkında Her şey...
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?