Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaDiğerEkonomiBaklavayı şimdi de un fiyatları vuracak

Baklavayı şimdi de un fiyatları vuracak

Yeni hasat dönemiyle birlikte düşen fıstık fiyatlarının baklavada satış fiyatlarını düşürmesi beklenirken un ve şeker fiyatlarındaki oynaklıkla birlikte bu beklenti hayal oldu.

Yurttaş baklavanın tadını unutmuşken fiyatların düşme ümidi de her geçen gün azalıyor. Daha önce yüksek fıstık fiyatları sebebiyle sektörün üretimini boykot ettiği fıstıklı baklavada şimdi de un fiyatlarındaki artış sorun oldu. Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım, yeni hasatla birlikte fıstık fiyatlarının düştüğünü ancak şeker ve unda fiyat oynaklığının sürdüğünü bunun da baklava fiyatlarını yükselttiğini söyledi. Su anda ortalama bir tepsi cevizli baklavanın 200-220 TL, fıstıklı baklavanın ise 250 ila 280 lira arasında satıldığını söyleyen Yıldırım, sektördeki gelişmeleri şöyle sıraladı: “Ramazan ayı içerisinde fıstıkta aşırı fiyat artışı oldu. Stokçular fiyatları 20 gün içerisinde 240 liradan 440 liraya çıkarmıştı. Biz o zaman bu fiyatlar kabul edilemez olduğu için tepki göstermiştik. Elimizden geldiği sürece sektöre fıstıklı baklava üretmeme çağrısında bulunmuştuk. Bu sonuç verdi, fiyatlarda yükseliş durdu” şeklinde konuştu.

Ağustos ayında çıkacak yeni mahsüllerden dolayı fıstık fiyatlarının daha da düşeceğini dile getiren Yıldırım, “Su anda fıstık fiyatları 440 TL’den 350 liraya kadar geriledi.

“UN FİYATLARINDA FİYATLAR YÜKSELDİ”

Fıstıktan dolayı zam beklemediklerinin altını çizen Yıldırım,”Zammın nedeni en fazla gider kalemimiz ve maliyete etki eden ürün olan fıstıktı. Tabi şeker fiyatlarında oynaklık devam ediyor. İthal şekerden dolayı şekerin de düşmesi konusunda bir beklentimiz var. Fakat unda maalesef fiyatlar yükseldi” dedi.

Sektörel olarak un fiyatlarındaki yükselişe bir şey yapamadıklarını söyleyen Yıldırım, bu un krizinin baklavaya yansıyacağını dile getirdi.

FISTIK YERİNE ISPANAK VE BEZELYE OLABİLİR 

Sözlerinin devamında baklavada fıstık yerine yeşil renkli sebzeler, bezelye, ıspanak gibi ürünler kullanılabildiğine değinerek şunları ekledi;

Sahte fıstık olayı eskiden beri olan bir şey. 50- 60 liraya kısmen satılan baklavalarda Bezelye ve ıspanak gibi sebzelerin, yeşil rengi nedeniyle fıstık gibi kullanılıp satılabildiği görülüyor. Bunun nedeni de karlılığı arttırmak. Burada Tarım Bakanlığının daha sık denetlemeleri sonucunda bu durumun azalabileceğini düşünüyorum.”

 

 

Fıstıklı Baklavada Ispanak Ve Bezelye Oyunu!

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?