Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaDiğerSağlıkBağırsaklar ruh sıhhatini nasıl tesirler?

Bağırsaklar ruh sıhhatini nasıl tesirler?

Bilimsel araştırmalara nazaran bağırsak ve beyin ortasında direkt bir irtibat var. Hasebiyle bağırsaklarımız psikolojimizi olumlu ya da olumsuz istikamette etkileyebiliyor. Pekala bu nasıl oluyor? İşte Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Resul Kahraman’ın bahisle ilgili açıklamaları…

Resul Kahraman

Sinyaller beyne çok süratli ulaşır

Bağırsakların bağımsız hudut sistemine Enterik Hudut Sistemi (ENS) ismi verilir. Enterik Hudut Sistemi merkezi hudut sisteminden bağımsız çalışabilir ve yalnızca sindirim sistemini düzenlemekle vazifelidir. Bağırsaklardaki enterik hudut sisteminde tüm sindirim sistemini saran 100 milyondan fazla hudut hücresi bulunur. Bu sistem beynimizde bulunan hücrelerle misal bağlantı irtibat özelliğine sahip olduğu için bağırsaklarımız ‘ikinci beyin’ olarak da isimlendirilir. Bağırsağın beyne ulaştırdığı sinyaller, beyinden alınan sinyallerden neredeyse 10 kat fazladır. Beyin ve bağırsak ortasındaki bu irtibat, sindirimimizi, ruh halimizi ve düşünme biçimimizi daha süratli etkilemektedir.

İşte probiyotiklerin gücü

Bağırsaklarımız bakteriler, virüsler, mantarlar dahil olmak üzere trilyonlarca mikroorganizmaya konut sahipliği yapar. Şayet bağırsak yüzeyinizde yararlı bakteriler nam-ı paha probiyotikler fazlaysa bağırsaklarınız sağlıklıdır. Münasebetiyle siz de sağlıklı olursunuz. Üstelik bedende salgılanan serotonin (mutluluk) hormonunun yüzde 95’i yararlı bakteriler tarafından üretilir. Bağırsakta oluşan serotonin de sinirsel irtibatta rol oynayan unsurlarla beynimizi etkileyerek genel ruh halimizi müspete döndürür. Yani bağırsaklarınız memnunsa siz de keyifli olursunuz.

Prebiyotikleri de unutmayın

Prebiyotikler yararlı bakterilerin yani probiyetiklerin besin kaynaklarıdır. Bu nedenle prebiyotik alımını artırmak bağırsak sıhhatini olumlu tarafta tesirler. Meyve, zerzevat, tohumlar, kabuklu yemişler, kepekli tahıllar, baklagiller üzere besinleri parçalayan yararlı bakterilerin oluşturduğu kısa zincirli yağ asidi bütirattır. Bütirat yalnızca bağırsaklarınızı memnun etmez, beyninize de yarar sağlar. Bütirat, bağırsak mukoza hücreleri için ana yakıt kaynağıdır. Bağırsak bariyerini güçlü ve sağlam tutmaya yardımcı olur. Ayrıca ruh halini bozan bağırsaklardaki iltihaplanmayı da önlemeye yardımcı olur. Bütiratın yeni beyin hücreleri gelişimine yardımcı olabileceği gösterilmiştir. Bağırsaklarınızdaki bütirat üretimini arttırmanın yolu  meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve baklagiller üzere bağırsak bakterilerinize direkt besin sağlayan prebiyotik yiyecekleri tüketmekten geçmektedir. Bu nedenle, prebiyotik alımınızı artırın.

Bu belirtiler varsa bağırsağınızda ziyanlı bakteriler artmış olabilir

1) Hazımsızlık, şişkinlik

2) İshal

3) İrritabl (Hassas) Bağırsak Sendromu

4) Kabızlık

5) İştah kaybı yahut olağan dışı açlık

6) Mide bulantısı

Depresyon ve tasa üzere problemler yaşıyorsanız dikkat!

Bağırsaklarda makus bakterilerin çoğalması durumunda ise bağırsak mukozası bozulur ve bağırsak geçirgenliği artar. Hasebiyle bedene ziyanlı unsurların girişi kolaylaşır. Ziyanlı unsurların kimileri kan beyin bariyerini de aşarak beyin işlevlerini etkileyebilir. Bu durum da tasa, keyifsizlik, depresyon ve hafıza sorunları üzere sıkıntılara yol açabilir.

Nasıl beslenmeliyiz?

1 – LİF

Lifli besinler tüketmek, hafızayı ve genel ruh halini güzelleştirir. Bağırsak mikrobiyotasını da destekleyerek iltihaplanmayı ve hücrelerdeki dengesizlik sonucu oluşan gerilimi azaltır. Lif içeriği yüksek yiyecekler ortasında baklagiller, yulaf, fındık, bitter çikolata, meyveler ve sebzeler bulunur.

2 – D VİTAMİNİ

D vitamini, bağırsak florasını (bağırsak yüzeyinde yaşayan bakterilerin tümü) düzenler ve iltihap içeren hastalıkları azaltır. D vitamini içeren kimi yiyecekler ortasında yumurta sarısı, ton balığı, somon balığı, portakal suyu ve güçlendirilmiş süt bulunur.

3 – PROTEİN
Proteinden güçlü beslendiğimizde bağırsak floramızdaki yararlı bakterilerin sayısı artar. Bu da ruh halini düzgünleştiren serotonin üretimi nedeniyle depresyon hissini azaltır. Uygun protein kaynakları ortasında yumurta, yoğurt, yağsız et, hindi, tavuk, balık, brokoli, yulaf ve fındık bulunur.

4 – OMEGA-3

Omega-3 yağ asitleri de yararlı bakterilerin sayısını artırır. Bu da hafızayı, bilişsel fonksiyonu güçlendirmeye ve şeker isteklerini azaltmaya yardımcı olur. Ceviz, keten tohumu, somon, sardalya ve uskumru, Omega-3 açısından zengindir.

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?