Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaHaberlerAnkara, Akkuyu'nun 'nükleer çöplüğü' mü olacak? ÂLÂ Parti'den reaksiyon geldi

Ankara, Akkuyu’nun ‘nükleer çöplüğü’ mü olacak? ÂLÂ Parti’den reaksiyon geldi

Oral, “Radyoaktiflerin yaklaşık 500 km aralıktan getirilip buradaki bir depolamaya koyulacağı söylenmektedir. Bu son derece sakıncalıdır, insan sıhhatini tehlikeye atacak bir projedir” dedi. Bir mahalle sakini ise “Yediğiniz ekmekte, hamurunuzda, suyunuzda da olacak bu. Buradaki Sakarya, İstanbul’a kadar gidiyor ne yiyip içeceksiniz? Herkesi etkileyecek bir tek bizi değil” diye reaksiyon gösterdi.

“MAALESEF BUGÜNE KADAR HİÇBİR AÇIKLAMA, YASAL BİR MAZERET ORTAYA SUNULMADI”

“Burada bulunuş niyetimiz bir farkındalık oluşturmak, buraya milletimizin dikkatini çekmek. İlçe liderimiz mevzuyla alakalı bilgi ve evrakları bize ilettiği vakit biz çabucak alıp Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Fatih Dönmez’e (Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı) sunduk lakin Fatih Dönmez Beyefendi bahisle ilgili hiçbir açıklamada bulunmadı. Radyoaktif atık depolama merkezi olması planlanan burada bu bahsin düzgün olamayacağını lisana getirdik. Hem mevzuyu bir Meclis araştırması hem de bir soru önergesi ile ilgililere sorduk. Maalesef bugüne kadar hiçbir açıklama, legal bir mazeret ortaya sunulmadı. Hem Avdanlı köyünde hem de civar köylere 2.5-3 kilometre yakınındaki bu atık depolamanın Sakarya Nehri’ne de 3 km aradadır. Radyoaktif depolaması planlanan, getirilen radyoaktifler de yaklaşık 500 km aradan getirilip buradaki bir depolamaya koyulacağı söylenmektedir. Bu son derece sakıncalıdır, insan sıhhatini tehlikeye atacak bir projedir. Biz bu projenin olmamasını dilek ediyoruz.

Burada radyoaktif ünitenin depolanması da bir kaçak olması halinde köylülerin zahmetli bir duruma düşmelerini sağlayacaktır. Sakarya Nehri’ne sızması halinde de Türkiye’nin bir facia yaşamasına sebep olacaktır. Kıymetli olan şu ki bu mübarek topraklar hepimizin bağımsızlığını, namusunu koruyan Sakarya Meydan Savaşı’nın bulunduğu topraklardır. Acıdır ki, Avdanlı köyü ve civarında da o mübarek şehitlerimizin hem mevzileri hem mezarları yatıyor. O mübarek topraklarda bizim bir anıt dikeceğimize şehitlerin makamlarını bir radyoaktif depolama merkezine kurban etmek bizim içimizi sızlatıyor. İnşallah bu radyoaktif depolama merkezinde hızla vazgeçilir. Biz prensip olarak nükleer güce karşı değiliz, nükleer gücün bir bağımlılık sonucunda Türkiye’de bulunmasına karşıyız. Türkiye’de ulusal bir nükleer güç santrali diye lanse edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali maalesef Ruslarla bir arada yapıldığını görüyoruz. Bırakın ulusal bir nükleer atık gücüne geçmeyi, büsbütün Rusya’ya ve Rus siyasetine bağımlı bir nükleer atık oluşmuş olacak. Bu bahsin takipçisi olacağız ve nükleer atığın çıktığı yerde jeolojik imkanları olan bir yere taşınmasının daha yanlışsız olacağını söylüyoruz.”

“EĞER BİR İPTAL VARSA BU BİZİM İÇİN SEVİNDİRİCİDİR”

Oral, Polatlı’ya yapılacağı ileri sürülen nükleer tıp merkezi projesinin iptal edileceği istikametindeki argümanlara ait de şunları aktardı:

“Eğer bir iptal varsa bu bizim için sevindiricidir. Ben siyaset yapmadan bu şeyi yapmak istiyorum. AK Parti’nin 27 Temmuz’dan aşağı üst bizim bu sıkıntıyı Meclis’te gündeme getirdiğimizden beri 15 gün geçti. 15 gün zarfında kapı duvar olan hükümetin ve yetkililerin artık bugün sabah buraya gelecekken şifahen ‘Biz bu projeyi iptal ettik’ niyetine inanmak istiyorum fakat gördüğümüz örnekleri gereği bu projeyi engellemeye dönük bir uğraş olarak ben görüyorum. Bu hususta sorumluluk gereği Atom Gücü Başkanı’nı şahsen aradım lakin ulaşamadım. Orada bir daire lideri bu türlü bir sıkıntıdan bizim yetkimizin bilgi verme olmadığını bun lakin hükümetin açıklama yapabileceğini de ilettiler.”

“PARA BARONLARININ ÇÖPLÜĞÜ OLMASINI ASLA KABUL ETMEYECEĞİZ”

İYİ Parti Ankara Vilayet Lideri Ehil Öztürk de şunları söyledi:

“Burada basiretsiz bir iktidar görüyoruz. Buradan 508 km uzağa nükleer bir santral kuruyor ancak basiretsiz iktidarın tahlili 508 km ilerde G20 üyesi olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başşehrinin kalbine hançer saplamak üzere. 20 yıldan bu yana Ankara üzerinde oynadığı oyunun kapanış perdesidir. Buradan tüm siyasi partilerin yetkililerine davette bulunuyorum; titreyip kendilerine gelmelerine salık veriyorum. Zira bu türlü bir şeyi kimse kabul edilebilir bulmaz. Bizlerin vücudu çiğnenmeden 2023 yılı değil kaç yılı olursa olsun nükleer çöplüğün, Rusların, para baronlarının çöplüğü olmasını asla kabul etmeyeceğiz.

Buradan iktidara da sesleniyoruz; şayet Adalet ve Kalınma Partisi İlçe Başkanı’na bu türlü bir bilgi geldiyse, onlar da iptal ettiyse teşekkür ederiz, vazifelerini yerine getirdiyse ayrıyeten minnetlerimizi sunarız. Nükleer atığın bugüne kadar dünyada depolanma tahlili bulunamamış. Burada tahlil olarak Başşehir mi kalmış. Daha öncesinde planlanan kuyulara gömülme fikri Mersin’de, Adana’da, Toroslar’da kabul edilmemiş ne yazık ki sahipsiz olan bir merada, burada Çanakkale’den sonra ikinci destan olarak yazılan Sakarya Meydan Muharebesi’nin şahsen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün karşı zirvelerde at sırtında gezdiği yere biz bugün Ruslar’ın radyoaktif nükleer çöplerini gömmeyi planlıyoruz. İktidar yetkililerine sesleniyorum, derhal bu mevzuda tahlil üretin. Biz bir vilayet işaret etmiyoruz. Siz şayet bunu yapmayı uygun gördüğünüz vilayetin bölgesinde yapıyorsanız tahlili de oradan aramak zorundasınız.

Polatlı buğdayın merkezidir, başşehridir. Şayet bu depo buraya yapılırsa emin olun 2023 yılında Polatlı Ticaret Borsası’nın kapısına kocaman ‘Bu bölge radyoaktif bölgedir’ yazılacak ve bizim buğdaylarımız 1. sınıf Anadolu buğdayı olmaktan çıkıp yemlik buğday olacaktır. Borsa liderinden en küçük oda liderine kadar bu mevzuda gerekli hassasiyeti göstermelerini istirham ediyorum.”

“NÜKLEER ATIK AMBARI OLACAĞIZ”

Avdanlılı bir yurttaş da projeye şu sözlerle reaksiyon gösterdi:

Bir başka Avdanlı sakini de şöyle konuştu:

“Pancarımız, soğanımız, buğdayımız, arpamız var. Burası madem boş bir yerse depo yapılacağına tarım toprağına açın, çiftçi faydalansın. Madem burayı çok kıymetli görüyorsanız burayı çiftçiye açın, adamlar eksin biçsin. Burada dünyanın çiftçisi var. Burayı çöplük yapacağımıza biz yetiştirelim, üretelim. Sattığınız eserlerin hepsinde siz nükleer atık ibaresini görmek zorunda kalacaksınız. Buğdayını 7 liraya satıyor çiftçi zar güç, 1 liraya tahminen satamayacak. Yediğiniz ekmekte, hamurunuzda, suyunuzda da olacak bu. Buradaki Sakarya, İstanbul’a kadar gidiyor ne yiyip içeceksiniz? Herkesi etkileyecek bir tek bizi değil.”

“KİMYASAL ATIK TESİSİ İSTEMİYORUZ”

2016’da işini bırakarak köye yerleştiğini anlatan Avdanlılı yurttaş da şunları kaydetti:

“2016 yılında işimi bırakarak, isteyerek köye döndüm ve şu an üretim yapamayacak duruma geleceğiz. 2016 yılında haberlerde şunu izliyorduk; ‘Köye dön.’ Şu anda üretim yapamayacak duruma geleceğiz. Bizim topraklarımız Polatlı’nın başşehri. Verimli topraklarımız. Bulunduğumuz nokta pozisyon olarak tam merkezdeyiz etrafımızda 7-8 tane köy var. Çok büyük bir ekili alan var. Bütün bu ekili alanlar ziyan görecek. Muhakkak köyümüze kimyasal atık tesisi istemiyoruz.”

 

 

 

 

Kuzey Kore’den Güney Kore’ye meydan okuma: Tekrar top atışı yapacak

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?