Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaDiğerSağlıkAkut Karaciğer Yetmezliği İçin Erken Teşhis Çok Önemli!

Akut Karaciğer Yetmezliği İçin Erken Teşhis Çok Önemli!

Akut karaciğer yetmezliği epey kıymetli ve tedavisi ihmal edilmemesi gereken hastalıktır. Semptomların ortaya çıkışı hastalığın ilerlemesi ile paralellik göstermektedir. Yaş sınırlaması olmayan hastalık çocuklarda, bebeklerde dahi görülebilir.

Karaciğer yetmezliği, bulguları daha çok dramatize biçiminde seyreder. Bulantı, kusma, baş ağrısı, uykuya meyil ön planda çıkar. Semptomların ortaya çıkışı hastalığın ilerlemesi ile paralellik göstermektedir. Yetmezlik kısa bir vakit diliminde ortaya çıkabilir. Alkol tüketimi, hepatit B – C üzere enfeksiyonlar uzun mühlet içerisinde karaciğer yetmezliğini geliştirebilir.

Her hastalıkta olduğu üzere Karaciğer yetmezliğinde de erken teşhis epeyce kıymetlidir. Erken teşhis ve hakikat tedavi ile karaciğer yetmezliğinin önüne geçilebilir. Karaciğer yetmezliğinin ileri safhalarında ya da uyumsuzluk durumunda karaciğer nakli gerekebilir. Karaciğer yetmezliği kimi durumlarda son evrelerine kadar belirti göstermeyebilir. Bu sebeple riskli yanlışların alkol tüketimi sağlayanların tertipli denetim yapmaları önerilir.

KARACİĞER YETMEZLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Mide bulantısı
 • Yorgunluk
 • İshal
 • Kaşıntı
 • Kilo kaybı
 • Baş ağrısı
 • Kusma
 •  Diğer yandan hastalık ilerlediğinde;
 • Sarılık
 • Kanama
 • Zihinsel durumdaki değişiklikler
 • Hareket sorunlarının meydana gelmesi
 • Son kısımda ise şuur kaybına kadar ilerleyebilmektedir.

Bu belirtiler öbür hastalıklarda da görüldüğü için karaciğer yetmezliği teşhisi koymak güç olabilir. Kimi durumlarda ise karaciğer yetmezliği bir belirti vermez. Bunun için insanların tertipli olarak testlerini yaptırmaları değerlidir.

TANISI VE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR

Laboratuvar çalışmaları ya da fizik muayene, karaciğer sorununun belirtileri olup olmadığını söyleyebilir. Karaciğer yetmezliği durumu buna neden olan şeye bağlı olarak tedavi uygulanır. Kimi nedenler karaciğer yetmezliğine ilaç isterken birtakım durumlarda tedavi nakle gereksinim duyabilir.

KARACİĞER KENDİNİ SAĞLIKLI ORGANA DÖNÜŞTÜRÜYOR

Göstermiş olduğu belirtiler için tedavi görülse de, karaciğer yetmezliği için kendi kendine düzgünleşme gösterebilecek kimi hastalar vardı. Karaciğer yetmezliği durumuna virüsün neden olduğu birçok hasta kendi kendine güzelleşir. Karaciğerler kendini sağlıklı bir organa dönüştürebiliyor.

 

 

 

 

 

Tüm Dünya’yı Etkileyecek Güneş Patlaması Kapıda

Facebook Yorumları
Keyifsiz
Keyifsizhttps://keyifsiz.com
Web sitemiz 01.03.2022 tarihinde, siz değerli kullanıcılara en özgün, en güncel, en eğlenceli içerikleri en kaliteli haliyle sizlere sunmak için hizmetinize sunulmuştur. Hakkımızda söyleyeceğimiz ilk husus işimizi severek yaptığımızı belirtmek isteriz. Yaptığımız işe hakim, detaycı, özgür ruhluyuz. Bu yüzden herhangi bir yayın politikamız yoktur. Sizlere de Keyifsiz Forum bölümünde istediğiniz şekilde paylaşım imkanı sağlıyoruz.İletişime Geç: bilgi@keyifsiz.com
İlgili İçerikler

Popülaritesi Yüksek İçerikler

En Son Yapılan Yorumlar

Türkiye’nin En İyi Sosyal İçerik Platformları 2022 Açık En İyi 14 Sosyal İçerik Platformu Listesi
Keyifsiz Açık Antropoloji ne demek?